Παναθηναϊκός: Ηττήθηκε παρά την προσπάθεια να κλέψει το “διπλό”

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε τη Βαλένθια στην Ισπανία, για την 22η αγωνιστική της Euroleague, από την οποία ηττήθηκε με 94-87.

Η Βαλένθια κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της στο πρώτο ημίχρονο. Οι «πράσινοι» μείωσαν το σκορ στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως οι Ισπανοί πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με τη διαφορά να είναι στο +10. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική διαφορά (+16) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο κατάφεραν να ισοφαρίσουν, έπειτα από το ξέσπασμα που έβγαλαν, όμως στο τέλος δεν άντεξαν και ηττήθηκαν παρά την μεγάλη προσπάθεια τους.

Ο Καλάθης πέτυχε τρίποντο στον δευτερεύον αιφνιδιασμό και διαμόρφωσε το σκορ σε 7-8 (3’). Ο Ντόορνεκαμπ πέτυχε το δεύτερο τρίποντο και έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στην ομάδα του, 16-12 (6’). Ο Τζόνσον μάζεψε τη διαφορά στους 2 πόντους, έπειτα από το εύστοχο τρίποντο του, 21-19 (8’). Ο Ράις έδωσε μία απίστευτη ασίστ στον Παπαγιάννη, ο οποίος έκανε το 24-23 (9’). Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν το 27-25.

Οι Ισπανοί μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο πιο ανταγωνιστικοί από τους παίκτες του Ρικ Πιτίνο, καταφέρνοντας να κάνουν το 37-29 (13’). Η διαφορά «σκαρφάλωσε» και άλλο (+11), με τη Βαλένθια να επιβάλλει τον ρυθμό της, 46-35 (16’). Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βγάλει αντίδραση και να μειώσει σε 46-41 (17’). Οι «πράσινοι» έφτασαν το σερί τους στο 0-8 και μείωσαν σημαντικά (-3), με το σκορ στο 46-43 (18’). Ο Βίβες με τρίποντο έφτασε και πάλι τη διαφορά στο +9, φτάνοντας το σκορ στο 52-43 (19’). Ο Ουίλι πέτυχε καλάθι και φάουλ στη λήξη του ημιχρόνου και έκανε το 55-45.

Ο Φριντέτ βρήκε κενό στην αντεπίθεση και μείωσε το σκορ σε 58-52 (23’). Οι Ισπανοί ωστόσο δεν πτοήθηκαν και κράτησαν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι, 63-54 (24’). Ο Τόμας πέτυχε τρίποντο και μείωσε και πάλι στους 6 πόντους, κάνοντας το 63-57 (25’). Οι «πράσινοι» δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν στους 3 πόντους, 65-62 (27’). Η Βαλένθια στη συνέχεια συνέχισε το επιθετικό κρεσέντο και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 71-62 (28’). Ο Κολόμ πέτυχε το τρίτο του τρίποντο, ενώ στη συνέχεια το επιμέρους σκορ έφτασε το 15-2, με τρίποντο του Ντόορνεκαμπ και λέι απ το Κολόμ στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, με το σκορ στο 80-64.

Ο Παπαγιάννης με τρομερό follow κάρφωμα και ο Καλάθης με τρίποντο, κατέβασαν τη διαφορά στους 9 πόντους πολύ γρήγορα, 80-71 (32’). Το σερί των φιλοξενούμενων έφτασε στο 0-13, οι οποίοι μείωσαν σε 80-77 (34’). Ο Τόμας με ατομική ενέργεια έκανε διαμόρφωσε το σκορ σε 82-80 (36’). Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης, 82-82 (37’). Οι Ισπανοί κέρδισαν 2 συνεχόμενα φάουλ και πέτυχαν 3/4 βολές, για το 88-84 (39’). Ο Ράις πέτυχε καλάθι και φάουλ και μείωσε στον πόντο, 88-87 (39’). Ο Ντούμπλιεβιτς με δίποντο και άστοχη βολή, στην οποία κατάφερε να πα΄ρει το επιθετικό ριμπάουντ και να δώσει την ευκαιρία στην ομάδα του να ξανασκοράρει, με το σκορ να φτάνει στο 92-87 (39’). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 94-87, από το Αμπάλντε.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 55-45, 80-64, 94-87.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 55-45, 80-64, 94-87.

Βαλένθια (Πονσαρνάου): Κολόμ 14 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 4, Εντούρ 7, Αμπάλντε 9 (6 ριμπάουντ), Λαμπεϊρί 8 (6 ριμπάουντ), Βαν Ρόσομ, Μότουμ, Ντούμπλιεβιτς 19 (8/9 δίποντα, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Βίβες 12 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, ασίστ), Σαν Εμετέριο 8 (2), Σάστρε, Ντόορνεκαμπ 13 (4/5 τρίποντα).

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 16 (1), Ράις 21 (6/10 δίποντα, 2/8 τρίποντα), Παπαγιάννης 6 (10 ριμπάουντ), Ράουτινς, Παπαπέτρου 5 (6 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Τζσόνσον 5 (1), Φρεντέτ 9 (1), Καλάθης 22 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Γουάιλι, Μήτογλου, Μπεντίλ 3 (1).

Στον άλλο αγώνα της βραδιάς, η Αναντολού Εφές επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 78-85. Οι Τούρκοι έκαναν το καθήκον τους, παρά την αξιοπρεπής προσπάθεια των γηπεδούχων να γυρίσουν το ματς στην τελευταία περίοδο. Η Εφές έφτασε την έβδομη σερί νίκη και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι Λάρκιν και Σίνγκλετον έκαναν όλη τη δουλειά για τους Τούρκους. Ο πρώτος είχε 24 πόντους (3/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα), στους οποίους έφτασε μέσα σε 21 λεπτά! Ο δεύτερος είχε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος. Αξίζει να σημειωθεί και η επιθετική συνεισφορά του Μπομπουά με 11 πόντους, ενώ κρίσιμους πόντους έβαλε και ο Σιμόν στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 30-51, 58-72, 78-85

Ερυθρός Αστέρας (Σάκοτα): Κούζμιτς, Πάντερ 12 (1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Μπράουν 7 (2/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 9 ασίστ), Νταβίντοβατς 15 (2), Μπαρόν 14 (2), Ντόμπιτς 5 (1), Γκιστ 3 (1/6 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζένκινς 2, Σίμανιτς 2, Ότζο 4, Στίματς 14 (6/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ).

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 24 (3/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ασίστ), Μπομπουά 11 (3/8 τρίποντα), Σίνγκλετον 13 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπαλμπάι 2, Σανλί 7 (5 ριμπάουντ), Μοερμάν, Πλάις 6 (3/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μίτσιτς 6 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 5 λάθη), Άντερσον 3 91), Πίτερς 5 (1), Σιμόν 8 (1).