Παναθηναϊκός: Κυριάρχησε κόντρα στον Προμηθέα

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε τον Προμηθέα Πατρών στο κλειστό “Δημήτρης Τόφαλος”, για την 16η αγωνιστική της Basket League, τον οποίο και κέρδισε με 76-99.

Οι παικτες του Ρικ Πιτίνο ήταν αρκετά εύστοχοι στο πρώτο μισό του αγώνα και κατάφεραν να σκοράρουν 60 πόντους κόντρα στους γηπεδούχους (46-60). Το “τριφύλλι” κατάφερε να “καθαρίσει” την υπόθεση νίκης στην τρίτη περίοδο, καθώς με τη συμπλήρωση των 30 αγωνιστικών λεπτών, είχαν προβάδισμα 20 πόντων. Τελικά ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 76-99, σε ένα αρκετά εύκολο βράδυ.

Για τους Πατρινούς πολύ καλός ήταν ο Λιποβ, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους. Επίσης, θετικός ήταν ο Μαυρικεφαλίδης, καθώς πέτυχε 10 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ. Από την άλλη μεριά υπήρχε πολυφωνία στην επίθεση, με κορυφαίο όλων τον Γιώργο Παπαγιάννη, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ακόμα ο εξαιρετικός ήταν ο Φριντέτ, καθώς είχε 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το αγώνα με μεγάλη ευστοχία, καθώς το σκορ βρέθηκε στο 7-10 (2′). Ο Παπαγιάννης έφτασε τους 9 πόντους πολύ γρήγορα και έκανε το 9-14 (5′). Στη συνέχεια οι “πράσινοι” με δύο τρίποντα έφτασαν τη διαφορά στο +11 και το σκορ στο 9-20 (6′). Οι Πατρινοί κατάφεραν να αντιδράσουν και να μειώσουν σε 21-31 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Παπαγιάννης ήταν φοβερός και με το 7ο σερί εύστοχο καλάθι του έκανε το 26-37 (13′). Ο Κασελάκης με εύστοχο hook, μειωσε σε 34-42 (15′). Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά και πάλι στους 13 πόντους, 34-47 (17′). Ο Μήτογλου με τρίποντο που πέτυχε έκανε το 34-50, με τη διαφορά στο +16 (18′). Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά κατάφεραν να μειώσουν γρήγορα σε 38-50 (18′). Στη συνέχεια όμως οι “πράσινοι” έφτασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +17, 38-55 (19′). Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 46-60, έπειτα από καλάθι του Φριντέτ στη λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου.

Ο Παπαγιάννης έφτασε τους 19 πόντους και τη διαφορά στους 20, με το σκορ στο 46-66 (23′). Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός και στις δύο μεριές του γηπέδου, καθώς η διαφορά έφτασε τους 22 πόντους (25′). Οι Πατρινοί το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 54-73 (27′). Το σκορ του αγώνα έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά διαμορφώθηκε σε 60-80, έπειτα από 2 εύστοχες βολές του Άντι Ράουτινς.

Το σκορ διευρύνθηκε ακόμα πιο πολύ, έπειτα από το τρίποντο του Τζόνσον, 63-87 (32′). Ο Κατσίβελης με ένα δυνατό κάρφωμα μπροστά στον Ουάιλι έκανε το 65-87 (33′). Ο ρυθμός στο σκοράρισμα μειώθηκε και το σκορ ήταν στο 70-89 (35′). Ο Δημήτρης Αγραβάνης με ένα δύσκολο τρίποντο, μείωσε σε 73-89 (36′). Ο Αγραβάνης με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό μείωσε στους 15 πόντους και έκανε το 76-91 (38′). Ο Παπαγιάννης έφτασε τους 23 πόντους και έκανε το 76-99, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-31, 46-60, 60-80, 76-99.

Ατομικά στατιστικά

Προμηθέας Πατρών: Μπαμπ 3 (1/1 δίποντο, 0/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Λίποβι 18 (5/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Αγραβάνης 9 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κατσίβελης 10 (1), Έλις 10 (4 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 10 (2/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης 8 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Λάγιος Αντ., Λάγιος Αγγ., Τσονακίδης.

Παναθηναϊκός: Παπαγιάννης 23 (11/13 δίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Παπαπέτρου, Φρεντέτ 18 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Καλάθης 5 (1/6 σουτ, 10 ασίστ), Μήτογλου 14 (4/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 11 ριμπάουντ), Τόμας 13 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ράις 4 (2/7 σουτ, 7 ασίστ), Ράουτινς 5 (1/5 σουτ), Παππάς, Βουγιούκας 4, Τζόνσον 9 (3/3 τρίποντα), Γουάιλι 4.

Ομαδικά στατιστικά

Προμηθέας Πατρών: 20/31 δίποντα, 7/34 τρίποντα, 15/23 βολές, 26 ριμπάουντ (16+10), 17 ασίστ, 11 λάθη, 10 κλεψίματα, 3 τάπες.

Παναθηναϊκός: 28/53 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 19/23 βολές, 48 ριμπάουντ (30+18), 26 ασίστ, 16 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 τάπες.