ΠΑΟΚ: Δεν κατάφερε να κοντράρει την εύστοχη Μπεσίκτας

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από την Μπεσίκτας στην Τουρκία, για την 8η αγωνιστική του Basketball Champions League, με 98-83.

Οι παίκτες της Μπεσίκτας κατάφεραν να υποβάλλουν τον ρυθμό τους από την αρχή του αγώνα και να πάνε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά πόντων (+10). Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με one man show από τον Γκότσερ, ο οποίος μέσα σε 2 αγωνιστικά λεπτά πέτυχε 4 διαδοχικά τρίποντα και έφτασε τη διαφορά μέχρι και στο +22. Παρά την αντίδραση που κατάφεραν να βγάλουν οι παίκτες του ΠΑΟΚ, τελικά δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και ηττήθηκαν με 98-83.

Τρομερός ήταν για του Τούρκους ο Μακίσικ, ο οποίος σκόραρε 24 πόντους, μάζεψε 5 ριμπάουντ και έδωσε 4 ασίστ. Επίσης πολύ καλός ήταν ο Θίοντορ, ο οποίος άγγιξε το τριπλ-νταμπλ με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Για τον ΠΑΟΚ εξαιρετικός ήταν ο Γουίγκινς με τους 25 πόντους που πέτυχε.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με το σκορ στο 6-6 και τον ρυθμό να είναι γρήγορος στις δύο πλευρές του γηπέδου (3′). Οι Τούρκοι έφτασαν σε ένα σερί 9-0, ύστερα από το 1-6, φτάνοντας Το σκορ σε 10-6 (6′). Με συνεχόμενα τρίποντα και απο τις δύο ομάδες το σκορ έφτασε στο 13-11 (7′). Η Μπεσίκτας συνέχισε με δυναμισμό στο ματς και μεγάλωσε τη διαφορά στους 7 πόντους, 18-11 (8′). Οι φιλοξενούμενοι με την μεγάλη ευστοχία τους για όπλο, έκαναν το 25-16, φτάνοντας τη διαφορά στο +9 (9′). Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν το 25-18.

Ο Μακίσικ με ένα πολύ δυνατό κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έκανε το 29-18, φτάνοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (12′). Ο Γκιλντιζλί με το δεύτερο του τρίποντο στον αγώνα, έκανε το 34-23 (14′). Οι Θεσσαλονικείς με τρίποντο μείωσαν σε 34-26 (15′). Η Μπεσίκτας είχε σε τρομερή μέρα τον Μακίσικ, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο μετρούσε 7/7 σουτ. Οι Τούρκοι ήταν ασταμάτητοι και έφτασαν τι σκορ στο 44-28 (17′). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να “μαζέψει” το σκορ και μείωσε σε 46-37 (18′). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 51-41.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με 4 συνεχόμενα τρίποντα του Γκότσερ, ο οποίος έκανε το 63-41 και έφτασε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της, στο +22, (22′). Ο Θίοντορ πρόσθεσε ακόμα ένα τρίποντο για την Μπεσίκτας, η οποία μετρούσε 14 σε εκείνο το σημείο, με το σκορ να φτάνει στο 71-47 (26′). Τρίποντη “απάντηση” από τον Εγκεκέζε και το σκορ έφτασε στο 71-52 (27′). Με ένα μικρό σερί 0-5, οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 76-59 (29′). Το σκορ έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά έμεινε στο 79-59.

Ο ΠΑΟΚ με ένα γρήγορο 0-5 μείωσε στους 15 πόντους και έκανε το 79-64 (31′). Ο Νόουλς με γκολ φάουλ έκανε το 81-70, μειώνοντας σημαντικά τη διαφορά (33′). Ο Μακίσικ πέτυχε το 5ο του τρίποντο και εκανε το 86-72 (34′). Ο ρυθμός στα επόμενα λεπτά έπεσε και το σκορ βρέθηκε στο 88-75 (37′). Ο Γουίγκινς έκλεψε και σκόραρε, κάνοντας το 92-82 (38′). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μακίσικ με τρίποντο, σε 98-83.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 51-41, 79-59, 98-83

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Ιβάνοβιτς): Ακπινάρ 13 (2), Γκότσερ 12 (4/7 τρίποντα), ΜακΚίσικ 24 (3/5 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σαβάς 7 (5 ριμπάουντ), Θίοντορ 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 λάθη), Τζούρισιτς 9 (1), Γκεγίκ 8 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκοντούρ 5 (1), Γιλντιζλί 8 (2)

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπεστ 15 (4/7 τρίποντα), Νόουλς 11 (4/6 δίποντα, 3/5 βολές), Λούις 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 6 λάθη), Σμιθ 6 (1/7 σουτ), Γουίγκινς 25 (9/14 δίποντα, 7/11 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 7 κλεψίματα), Χατζηνικόλας, Εγκεκέζε 8 (2), Μαργαρίτης, Σαρικόπουλος 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σχίζας 3 , Τσόχλας

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπεσίκτας: 16/26 δίποντα, 17/31 τρίποντα, 15/23 βολές, 37 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 12 επιθετικά), 24 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 21 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 19/38 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 21/29 βολές, 24 ριμπάουντ (15 αμυντικά – 9 επιθετικά), 20 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 17 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί στη Θεσσαλονίκη τη Ζομπατέλι (17/12 στις 19:00), ενώ η Μπεσίκτας θα παίξει στην Ισπανία με τη Σαραγόσα (18/12 στις 21:30).