ΠΑΟΚ: Το πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας την Σαραγόσα, για την 13η αγωνιστική του Basketball Champions League, από την οποία ηττήθηκε με 86-76.

Οι Θεσσαλονικείς αντιμετώπισαν την ανώτερη Σαραγόσα, η οποία καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα έπαιρναν διάφορες της τάξης των 10 πόντων, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να καταφέρνουν να μειώσουν. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως οι γηπεδούχοι “καθάρισαν” το ματς και πήραν τη νίκη με 86-76.

Για τους Ισπανούς ξεχώρισαν, ο Μπρουσίνο με 18 πόντους (6/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα) και ο Σίλεϊ, ο οποίος είχε 17 πόντους (4/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές). Για τον ΠΑΟΚ, θετικοί ήταν οι Μπράουν και Σαρικόπουλος, καθώς είχαν από 14 πόντους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με αρκετή ευστοχία κάτι το οποίο όμως δεν άγχωσε τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι έκαναν το 7-6 με τη μία εύστοχη βολή του Ουίλιαμς (4′). Ο Μπαρέιρο με  δύο συνεχόμενα τρίποντα έφτασε τη διαφορά στο +12 για τους Ισπανούς, με το σκορ στο 19-7 (6′). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε 19-12, έπειτα από σερί 0-5 (8′). Οι Θεσσαλονικείς με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά στο -5, με το 23-18.

Οι  Ισπανοί ξεκίνησαν με τρίποντο το δεύτερο δεκάλεπτο και έκαναν το 26-18 (11′). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 33-32, με τρίποντο του Μπράουν, χωρίς να έχουν αφήσει τους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ (15′). Ο Σμιθ με ακόμα ένα τρίποντο για τον ΠΑΟΚ πραγματοποίησε την πρόωρη ανατροπή και έκανε το 33-35 (16′). Στη συνέχεια όμως, ο Έννις απάντησε με δικό του τρίποντο και διαμόρφωσε το σκορ σε 37-35 (17′). Ακόμα ένα τρίποντο από τον Μπεστ, ο οποίος έκανε το 41-42 (19′). Ο Άλοσεν με λέι απ στη λήξη του ημιχρόνου έκανε το 45-42.

Ο Ράντοβιτς με λέι απ έκανε το 51-46 (22′). Οι Ισπανοί συνέχισαν να υπερτερούν του ΠΑΟΚ και έφτασαν τη διαφορά και πάλι στους 10 πόντους, 56-46 (24′). Ο Σμιθ πέτυχε το τρίτο του τρίποντο και μείωσε σε 56-49 (25′). Ο Οουίλιαμς έβαλε 1/2 βολές, με τη διαφορά να παραμένει σε διψήφια επίπεδα υπέρ των γηπεδούχων, 66-54 (28′). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι στο 68-59.

Οι Ισπανοί ήταν στο +11 με το σκορ να βρίσκεται στο 75-64 (32′). Ο Μπαρέιρο σκόραρε για τρεις και έστειλε τη διαφορά στο +16, 82-66 (35′). Η διαφορά παρέμεινε στους 16 πόντους, με το ματς θα έχει ουσιαστικά ολοκληρωθεί και το σκορ να είναι στο 86-70 (38′). Το τελικό σκορ έμεινε στο 86-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 45-42, 68-59, 86-76.

Σαραγόσα: Μπρουσίνο 18 (6/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες), Γκονζάλεθ, Χλίνασον 1, Κρεΐτσι 2, Σαν Μιγκέλ 4 (1/4 τρίποντα), Αλοθέν 8 (0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπαρέιρο 11 (3), Μπένζινγκ 4 (1/6 τρίποντα), Ένις 11 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Ράντοβιτς 6 (6 ριμπάουντ), Σίλεϊ 17 (4/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές), Βάσκεθ 4.

ΠΑΟΚ: Μπεστ 9 (3/4 τρίποντα), Ρετ 2 (1/5 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Σμιθ 11 (3/7 τρίποντα), Τσόχλας 5 (1), Γουίλιαμς 8 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Μπράουν 14 (3/10 σουτ, 2 ασίστ), Χατζηνικόλας, Καρράς 1, Μαργαρίτης 3 (1), Σαρικόπουλος 14 (5/7 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Σόρτερ 9 (4/15 σουτ, 1/1 βολή).