Παρόλο που βρέθηκε πίσω, απέδειξε την ανωτερότητά του ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό στου Ρέντη στο κλασικό ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Volley League, διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα και ξέφυγε ξανά +4 στην κορυφή από τον δεύτερο ΠΑΟΚ και με +11 από τους «πράσινους», που βρέθηκαν τέταρτοι και στο -1 από τον τρίτο Φοίνικα.

Μάλιστα, αυτή ήταν η 41η σερί νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού στη Volley League, αλλά και η 39η συνεχόμενή του σε όλα τα αθλήματα του Ερασιτέχνη!

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 1-0 σετ, δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό στο δεύτερο, όμως η κούραση και οι περισσότερες λύσεις των παικτών του Φερνάντο Μουνιόθ έφεραν τη νίκη στους Πειραιώτες.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με 5-1 με πρωταγωνιστή τον Αλεξίεφ. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με τα καλά του σερβίς ισοφάρισε σε 10-10 και έφτασε στο 13-15. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 15-15 με μπλοκ άουτ του Σμιτ και προηγήθηκε ξανά με 17-16. Ο Πελεκούδας έφερε το 18-20 και ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τη λήξη του πρώτου σετ.

Μετά το 8-8 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, ο Ολυμπιακός έκανε 3-0 σερί μα πρωταγωνιστή τον Πετρέα. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τη διαφορά και έφτασαν στο +5 με τον Αλεξίεφ. Τα συνεχόμενα λάθη του Ολυμπιακού και ο Γιορντάνοφ έφεραν την ισοφάριση. Ο Ολυμπιακός έκανε το 21-19 και το 24-21 και το λάθος του Γιορντάνοφ έφερε το 1-1.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε εντυπωσιακά στο τρίτο σετ και, μετά το 7-5 του Ολυμπιακού, έφτασε στο 9-12 με τον Γιορντάνοφ. Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 12-12 και προηγήθηκαν με τον Πετρέα. Το ματς έγινε ντέρμπι, αλλά οι Ανδρεάδης και Σμιτ έδωσαν τους καθοριστικούς πόντους και το προβάδισμα στους πρωταθλητές.

Το τέταρτο σετ εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο. Μετά το 4-4, ο Ολυμπιακός έφτιαξε ένα σερί 5-0 και με το σερβίς του έφτασε στο 19-9 και το ματς ουσιαστικά έληξε.