Πικρό αντίο στο φινάλε του

Βαριά ήττα στην αυλαία για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν με 72-48 από την ισπανική Αβενίδα και ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στην Ευρωλίγκα γυναικών με ρεκόρ 2-12, πληρώνοντας την κακή εικόνα τους στο δεύτερο μέρος.

Η ομάδα του Παντελάκη είχε ούτως ή άλλως αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης, αλλά δεν μπόρεσε να βελτιώσει το ρεκόρ της και να αποχαιρέτησε με κάπως ψηλά το κεφάλι, αφού μόνο ανταγωνιστική δεν εμφανίστηκε στο φινάλε, παρά το πολύ καλί πρώτο ημίχρονο (39-31 το σκορ).

Σπυριδοπούλου και Τόμας με 12 πόντους έκαστη ξεχώρισαν για τον πειραϊκό σύλλογο, που έχασε τον έλεγχο στην τέταρτη περίοδο, ήταν αρκετά ανταγωνιστική στις πρώτες δύο, αλλά ουσιαστικά δεν άγχωσε τον αντίπαλο σε κάποιο σημείο της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 21-21, 13-9, 20-8.

Αβενίδα (Ρόμο): Αρόγιο 2, Ασουρμέντι 7, Γκιλ 2 (0/7 σουτ), Γκόρι 6, Λόιντ 17, Ντομίνγκεζ 4 (7 ασίστ), Ελόνου 15, Γκίβενς 8, Ρόμπινσον 11 (10 ριμπάουντ).

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Αυτζή, Τζόνσον 5 (7 ριμπάουντ), Κοσμά, Παυλοπούλου, Σωτηρίου 7, Νικολοπούλου 6, Σταμάτη 4, Σπυριδοπούλου 12, Τόμας 12, Τίκβιτς 2 (7 ριμπάουντ).