Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Πόρτο στο Youth League

Η Πόρτο είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης στο Youth League. Σε έναν εξαιρετικό τελικό, νίκησε με 3-1 την Τσέλσι στη Νιόν της Ελβετίας και κατέκτησε το τρόπαιο.

Οι μικροί «δράκοι» επικράτησαν των Άγγλων στη Νιόν δίκαια έφτασαν στην κατάκτηση του τρόπαιου, με μοιραίο τον γκολκίπερ των «μπλε».

Ο σύλλογος της Πορτογαλίας κατακτά τον τίτλο για πρώτη φορά στην ιστορία του, ενώ οι Άγγλοι έμειναν στη 2η θέση για δεύτερη σερί χρονιά και ενώ τον είχε κατακτήσει το 2015 και το 2016.

Η Τσέλσι μάλιστα, είναι πολυνίκης του θεσμού μαζί με την Μπαρτσελόνα που το κατέκτησε το 2014 και πέρυσι.

Στο 18′ άνοιξε το σκορ για την Πόρτο, καθώς ο Βιέιρα σε κενό τέρμα από γύρισμα του Τόρες έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά για το 1-0.

Οι Λονδρέζοι απάντησαν στο 53’ με κεφαλιά του Ρεντάν, έπειτα από κακή έξοδο του Ζίγκερ.

Δύο λεπτά, όμως, μετά, ο Κεϊρός ευνοήθηκε από τις κόντρες και με έδωσε προβάδισμα στους Πορτογάλους.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Σόουζα με δυνατό σουτ, έπειτα από πάσα-τακουνάκι του Μπάρο.