Άνετα Άρσεναλ και Βιγιαρεάλ, ΣΟΚ για Ίντερ και Σεβίλλη

Την πρόκριση στους «8» εξασφάλισε η Άρσεναλ απέναντι στη Ρεν, ενώ και η Άιντραχτ κέρδισε με 1-0 την Ίντερ. Η Σλάβια Πράγας έκανε την ανατροπή στην παράταση και πήρε τη νίκη κόντρα στη Σεβίλλη, στο πλαίσιο της δεύτερης φάσης των «16» Europa League.

Άρσεναλ-Ρεν

Το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο πήρε η Άρσεναλ που κυριάρχησε με 3-0 κόντρα στη Ρεν.

Με το… καλησπέρα, μόλις στο 5ο λεπτό, ο Ομπαμεγιάνγκ, μετά από πάσα το Ράμσεϊ, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Νάιλς, έπειτα από ωραίο στρώσιμο του Ομπαμεγιάνγκ, σκόραρε και έκανε το 2-0 για την Άρσεναλ.

Το τελειωτικό χτύπημα στη Ρεν έδωσε ο Ομπαμεγιάνγκ στο 72’ όπου και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ίντερ-Άιντραχτ

Νικήτρια αναδείχθηκε η Άιντραχτ απέναντι στην Ίντερ με 1-0 στην έδρα της δεύτερης και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Η Άιντραχτ στο Μιλάνο είχε νικήσει με 1-0, στην πρώτη αναμέτρηση των δυο ομάδων.

Οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» από νωρίς το ματς. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Γιόβιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.

Μπενφίκα-Ντιναμό

Mε 3-0 η Μπενφίκα επικράτησε απέναντι στη Ντιναμό και προκρίθηκε στους «8».

Ο Ζόνας στο 71ο λεπτό σκόραρε, πετυχαίνοντας το 1-0 και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Εκεί, ο Φερέιρα στο 94’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 2-0 για την Μπενφίκα.

Στο 104’ η Ντιναμό έμεινε να αγωνίζεται με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Στογιάνοβιτς.

Το επόμενο λεπτό, ο Γκριμάλντο, μετά από ασίστ του Ζόνας έγραψε το 3-0 για την ομάδα του Λάζε.

Σλάβια Πράγας-Σεβίλλη

Η Σλάβια Πράγας κέρδισε στην παράταση τη Σεβίλλη στην έδρα της δεύτερης και με 4-3 πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Europa League.

Στο 14ο λεπτό ο Νγκαντέ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στο 44’ με εύστοχο πέναλτι ο Γιεντέρ έφερε το ματς στα ίσα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στο 46’ ο Σούτσεκ εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι και έκανε το 2-1 για τη Σλάβια Πράγας.

Οχτώ λεπτά αργότερα, ο Μουνίρ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το τελικό 2-2, με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Εκεί ο Βάσκες στο 98΄σκόραρε και έκανε το 3-2 για τη Σεβίλλη. Δεν ήταν όμως αρκετό, καθώς στο 102’ ο φαν  Μπούρεν ισορρόπησε ξανά το παιχνίδι.

Στο 119’ ο Τραορέ διαμόρφωσε το τελικό 4-3 και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.

Βιγιαρεάλ-Ζενίτ

Την ίδια ώρα την πρόκριση πανηγύρισε και η Βιγιαρεάλ επί της Ζενίτ, καθώς επικράτησε με 2-1.

Η Βιγιαρεάλ από τον πρώτο γύρο είχε δυσκολέψει τη Ζενίτ, καθώς είχε νικήσει με 1-0.

Στο 29ο λεπτό ο Μορένο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Ο Μπάκα στο 47ο λεπτό, μετά από πάσα του Μορένο, έγραψε το 2-0 για τη Βιγιαρεάλ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ιβάνοβιτς μείωσε σε 2-1, αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει το αποτέλεσμα του αγώνα.