Πρόκριση στον επόμενο γύρο για Κραϊόβα και Λέγκια

Η δεύτερη φάση του 2ου προκριματικού γύρου του Europa League ολοκληρώθηκε με τις ελληνικές ομάδες να μαθαίνουν τους αντιπάλους τους.

Η Κραϊόβα μετά το επεισοδιακό ματς κόντρα στην Χόνβεντ θα βρεθεί στον δρόμο της ΑΕΚ στο 3ο προκριματικό γύρο, αφού επικράτησε με 1-0 στην κανονική διάρκεια ενώ πήρε την πρόκριση στα πέναλτι με 3-1.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο αγώνας διακόπηκε για 35 λεπτά λόγω τραυματισμού του διαιτητή από ρίψη αναπτήρα, με τους Ρουμάνους να κινδυνεύουν με βαριά τιμωρία από την UEFA.

Το εισιτήριο της πρόκρισης πήρε και η Λέγκια που παρά την σημερινή ισοπαλία με την Κουόπιο με 0-0, σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου αγώνα οι Πολωνοί πέρασαν και καλούνται πλέον να αντιμετωπίσουν τον Ατρόμητο.

Στην επόμενη φάση προκρίθηκαν και οι δύο κυπριακές ομάδες ΑΕΚ Λάρνακας που επιβλήθηκε της Λέφσκι με 4-0 μακριά από το “ΑΕΚ Arena”, αλλά και ο Απόλλων Λεμεσού που επικράτησε εύκολα της Σάμροκ Ρόβερς με 3-1.