Πρώτη θέση για τον Ολυμπιακό, σπουδαία πρόκριση για την Βουλιαγμένη στην LEN Euroleague Women’s

Ο Ολυμπιακός επικράτησε και της Ισπανικής Ματαρό με 14-9 και κατέκτησε την πρώτη θέση στον Ε’ όμιλο και θα βρίσκεται στην προημιτελική φάση της LEN Euroleague. Ο ΝΟ Βουλιαγμένης κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τις “8” καλύτερες ομάδες της Ευρώπης, καθώς κέρδισε την Ολλανδική Λέιντεν με 13-8, στην 3η αγωνιστική του Η’ ομίλου στη διοργάνωση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΜΑΤΑΡΟ   14-9

Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη κατάφερε να προηγηθεί στο ξεκίνημα του αγώνα, ενώ στο ημίχρονο πήρε αέρα 2 τερμάτων (6-4). Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Ματαρό θέλησε να μειώσει στο σκορ, όμως οι “ερυθρόλευκες” πραγματοποίησαν πολύ καλή 4η περίοδο και έφτασαν στην νίκη με 14-9. Πρώτη σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε η Αβραμίδου με 4 γκολ, ενώ ξεχώρισε και η νεοαποκτηθείσα Κρίστμας, που πέτυχε 3 τέρματα.

Τα οκτάλεπτα: 3-2 , 3-2 , 2-2 , 6-3

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο:  0-1 Εσπάρ (περιφέρεια, 6:13), 1-1 Αβραμίδου (πέναλτι, 5:51), 1-2 Γκάμες (περιφέρεια, 5:40), 2-2 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 5:17),  3-2 Ελ. Πλευρίτου (π/π., 1:19)

2ο οκτάλεπτο:  4-2 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 6:07), 5-2 Κρίστμας (π/π., 5:22), 5-3 Βισέντε (περιφέρεια, 5:04), 5-4 Γκόμεζ (π/π., 4:02), 6-4 Τουκαλά (περιφέρεια,2:44)

3ο οκτάλεπτο: 7-4 Αβραμίδου (περιφέρεια, 6:44), 8-4 Κρίστμας (περιφέρεια, 5:17), 8-5 Εσπάρ (περιφέρεια, 3:08), 8-6 Εσπάρ (κόντρα, 1:28)

4ο οκτάλεπτο:  8-7 Αλβάρεζ (περιφέρεια, 5:54), 9-7 Αβραμίδου (π/π., 5:30), 9-8 Αλβάρεζ (περιφέρεια, 5:05), 10-8 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 4:47), 11-8 Κρίστμας (πέναλτι 3:57), 12-8 Αβραμίδου (πέναλτι, 2:07), 13-8 Μπενέκου (περιφέρεια, 1:24), 14-8 Τσουκαλά (πέναλτι, 0:25), 14-9 Αλβάρεζ (περιφέρεια, 0:12)

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης):Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε. 1, Μπενέκου 1, Ελευθεριάδου 2, Κρίστμας 3, Αβραμίδου 4, Ασημάκη, Πλευρίτου Μ. 1, Δούλη, Πλευρίτου Β., Τσουκαλά 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου

Ματαρό (Μαρίνα Ζάμπλιτα): Κολομίσας Γκουανόλα, Βισέντε Ζουνίγκα 1, Γιορέντε Γκόμεζ 1, Γκουάλ Ροβιρόσα, Γκάμες 1, Γκονζάλεζ Λόπεζ, Αλβάρεζ 3, Νόγκε Φριγκόλα, Πασκουάλ, Μπερνάμπε Βιλάμπα, Εσπάρ Αν. 3, Μπερτράν Βιντάλ, Ντερέντι.

Μετά το παιχνίδι δήλωσαν:

Χάρης Παυλίδης: «Στόχος μας κάθε χρόνο είναι να πάμε στο Final 4 της Ευρωλίγκα, στο πρωταθλητριών. Φέτος είναι μια ειδική χρονιά αφού όλες οι ομάδες είναι πάρα πολύ κοντά. Βλέπετε ότι μπορεί να μείνουν έξω ομάδες που έχουν κατακτήσει τρόπαια τα προηγούμενα χρόνια. Θεωρώ ότι δεν υπάρχει εύκολη ή δύσκολη κλήρωση, θα δούμε ποιος θα είναι ο αντίπαλός μας αλλά έχουμε πάρα πολύ καιρό μέχρι τότε. Υπάρχει και η διακοπή λόγω των εθνικών ομάδων που πιστεύω ότι δεν είναι καλό για τις ομάδες, αλλά ισχύει για όλες. Ελπίζω να μην έχουμε τραυματισμούς και θα προετοιμαστούμε για το επόμενο χιαστί παιχνίδι».

Ιωάννα Σταματοπούλου: «Πιστεύω ότι πήραμε τη θέση που μας άξιζε. Βέβαια ήταν πάρα πολύ δύσκολο το έργο μας γιατί ήταν και οι τρεις ομάδες πάρα πολύ καλές. Η καθεμία σε οποιαδήποτε μέρα θα μπορούσε να κερδίσει την άλλη. Θεωρώ ότι δείξαμε πολύ καλό πρόσωπο και εννοείται ότι θέλουμε προκριθούμε στο Final 4 της Ευρωλίγκας. Αυτός είναι ένας από τους στόχους μας κάθε χρόνο και πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε».

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΛΕΪΝΤΕΝ   13-8

Τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου θα έχουν την ευκαιρία να προκριθούν στο Final-4 της διοργάνωσης, όπου την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο τερμάτησε στην 3η θέση.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, η Λέιντεν προηγήθηκε (3-2), όμως η ομάδα του Λαιμού κατάφερε να ανατρέψει το είσαι βάρος της σκορ στο ημίχρονο, αποκτώντας αέρα 2 τερμάτων (6-4). Ο ΝΟΒ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μισό του αγώνα, φτάνοντας στη νίκη-πρόκριση με το τελικό σκορ να είναι 13-8.

Τα οκτάλεπτα: 2-3 , 4-1 , 3-2 , 4-2

ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου):Λάβι, Πρωτοπαπά 1, Καϊάφα 2, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου 1, Ξενάκη 2, Νίνου Ειρ., Πάτρα, Κώτσια 2, Διαμαντοπούλου Β., Κοντονή 2, Μουστακαρία 1, Κοτσιώνη

Λέιντεν: Όστινγκ, Βούρβελτ 2, Ρόελς, Νισκάνεν, Ντε Γκροοτ, Κέιζερ 2, Φαν Μπέλκουμ 1, Λίντχουτ 1, Σκούλτ, Μπίκερκ, Φαν Ριν 2, Γκρας, Φαν Ντερ Βάαλς