Σαρωτική Χοφενχάιμ!

Η επιβλητική εικόνα της Χοφενχάιμ “σκόρπισε” την Σάλκε, καθώς επικράτησε με 5-2 εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος.

Από το πρώτο κιόλας ημίχρονο η Χοφενχάιμ έδειξε πως ήταν ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 25’ ο Μπελφοντίλ έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους. Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Κραμαριτς με σουτ από την περιοχή σημάδεψε την αριστερή γωνία και έγραψε το 0-2.

Η Σάλκε μείωσε στο 60’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καλιγκιούρι και πέντε λεπτά αργότερα η Χοφενχάιμ έδειξε πως δεν θέλει να χάσει το εισιτήριο για την Ευρώπη και ο Ζαλάι με κοντινή κεφαλιά κλείδωσε την νίκη για το 3-1.

Στο 73’ ο Αμίρ πέτυχε και το τέταρτο γκολ ενώ στο 80’ ο σκόρερ του πρώτου τέρματος, Μπελφοντίλ, διαμόρφωσε το 1-5. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 2-5 στο 90’ με τον Μπουργκσταλερ.

Η Χοφενχάιμ πλέον μετράει 50 βαθμούς, βρίσκεται στην έκτη θέση ενα βαθμό πίσω από την Γκλάντμπαχ και έμεινε ζωντανή στην μάχη της Ευρώπης.

Σκόρερ: 60’ Καλιγκιούρι, 90′ Μπουργκσταλερ  / 25’, 80’ Μπελφοντίλ, 45’ Κραμαριτς, 65’ Ζαλάι, 73’ Αμίρ

Σάλκε: Νιούμπελ, Σταμπουλι, Σανέ, Ναστασιτς, Μασκαρεγ(81’ Μπούγελαμπ), Καλιγκιούρι, Κάρλς, Σερνταρ, ΜακΚενι(81’Αριτ), Μπουργκσταλερ, Εμπολο

Χοφενχάιμ: Μπάουμαν, Χιουμπνερ(52’ Ζαλάι), Φογκτ, Μπίτσακτσιτς, Σουλτς(71’ Μπρενετ), Γκρίλιτς, Ντεμιρμπάι(81’ Κασιμ), Καντεράμπεκ, Κραμαριτς, Αμίρ, Μπελφοντίλ