”Σκούπισε” τον ΠΑΟΚ και πήρε το 29ο!

O Ολυμπιακός, κατέκτησε πανάξια το 29ο πρωτάθλημα βόλεϊ ανδρών της ιστορίας του, αφού «σκούπισε» για δεύτερη διαδοχική σεζόν την σειρά με τον ΠΑΟΚ, σε βάρος του οποίου επικράτησε με 3-0 σετ (26-24, 25-23, 25-23), στον 3ο τελικό που διεξήχθη στο κατάμεστο από 2.000 φιλάθλους του Ρέντη.  Ο Θρύλος επιβεβαίωσε με τον πλέον εμφατικό τρόπο την αγωνιστική του ανωτερότητα έναντι του ΠΑΟΚ, διευρύνοντας στο 10-0 το σερί των νικών του στο πρωτάθλημα σε δυο χρόνια! Παράλληλα από το 1998 οπότε και καθιερώθηκε το νέο σύστημα καταγραφής πόντων σε 66 αγώνες πρωταθλήματος, η μεγαλύτερη ομάδα της Ελλάδας προηγείται στις νίκες με 51-15. Από κει και πέρα στο σημερινό τελικό, ο Θρύλος είχε σε μεγάλη μέρα τον Γερούν Ράουβερντινκ ο οποίος αναδείχθηκε και MVP Bίκος Cola του πρωταθλήματος, και με μεγάλες ανατροπές στα δυο πρώτα σετ, έφτασε πανάξια στη νίκη και την κατάκτηση του τίτλου.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός απέκτησε το πρώτο του προβάδισμα στο 3-2 το οποίο διατήρησε μέχρι το 6-5, όταν οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 6-7. Με επίθεση του Ράουβερντινκ διαμορφώθηκε το 7-7, ενώ ο Αλεξίεφ ισοφάρισε εκ νέου σε 8-8. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν το προβάδισμα (11-14) με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 13-14 με τον Ράουβερντινκ. Ακολούθησε το 16-19, μετά από λάθος τους Σμιτ στο σερβίς και με τον ίδιο τρόπο προέκυψε το 17-19, με λάθος του Καλπβάικ.  Ο Γερούν Ράουβερντινκ διαμόρφωσε το  18-20 και με άσσο ο Πετρέας μείωσε στο ελάχιστο τη διαφορά (20-21).  Μετά το 19-21 από το σερβίς άουτ του κεντρικού του Ολυμπιακού, ο Ζουπάνης πέτυχε το 20-21 για να ακολουθήσει το 20-22. Με μπλοκ του Σμιτ οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν ξανά σε 21-22 και ισοφάρισαν μετά από ώρα με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Αλεξίεφ σε 22-22! Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε εκ νέου με τον Σαφράνοβιτς αλλά από το σερβίς άουτ του ίδιο διαμορφώθηκε το 23-23! Ο Γκάβιν Σμιτ με μπλοκ έδωσε το προβάδισμα για το πρώτο σετ μπολ (24-23) και μετά την ισοφάριση σε 24-24, ο Τόντορ Αλεξίεφ  είπε τις δυο τελευταίες κουβέντες στο σετ, διαμορφώνοντας το 26-24 και έβαλε τον Θρύλο σε ρόλο οδηγού!

Στην έναρξη του 2ου σετ, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, μέχρι που ξέφυγαν οι Θεσσαλονικείς με 4-7. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 6-7 με μπλοκ του Ανδρεάδη, ενώ ακολούθησε νέο +3 των φιλοξενούμενων με 6-9 και 7-10 που στη συνέχεια αύξησαν τη διαφορά φτάνοντας στο 12-17. Στην εξέλιξη του σετ, οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν το προβάδισμα  πηγαίνοντας στο 15-20. Στο σημείο αυτό οι «ερυθρόλευκοι» με ένα 3-0 σερί και επίθεση του Αλεξίεφ μείωσαν σε 18-20. Ακολούθησε το 18-21, και το 19-21 ξανά από τον Αλεξίεφ. Ο Πετρέας σταμάτησε με μπλοκ τον Τακουρίδη μειώνοντας στο ελάχιστο τη διαφορά μετά από ώρα για το 20-21 και ο Ράουβερντινκ με κερδισμένο μπλοκ άουτ ισοφάρισε σε 21-21, μέσα σε έξαλα πανηγύρια. Στο νέο προβάδισμα του ΠΑΟΚ, οι Πειραιώτες ισοφάρισαν με τον ίδιο τρόπο, αφού ο Ράουβερντινκ έγραψε το 22-22 κάτι που συνέβη και πάλι μετά το 22-23, και τον Γερούν να πετυχαίνει το 23-23. Ο ίδιος πρωταγωνιστής έβαλε τον Θρύλο μπροστά ξανά στο 24-23, και ξανά ο ίδιος το τελείωσε στο 25-23 με το Ρέντη να σηκώνεται στον… άερα!

Στο 3ο σετ, οι δυο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 10-10, όταν ξέφυγε ο Ολυμπιακός με 13-10, μετά από άσσο του Σμιτ. Στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν σε 13-13, αλλά οι Πειραιώτες ξέφυγαν με ένα 5-0 σερί χάρη στο οποίο έφτασαν στο 18-13 με τον Ράουβερντινκ. Ο Θρύλος διατήρησε το προβάδισμα και τον έλεγχο, με τον Ολλανδό ακραίο να γράφει το 20-17 και τον Σμιτ στη συνέχεια το 23-19. Μετά από λάθος του Μπούτου στο σερβίς ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο ματς μπολ, για να μειώσει ο ΠΑΟΚ με 24-23. Ωστόσο ο Σμιτ έδωσε τον τελευταίο πόντο διαμορφώνοντας το 25-23 και κάπως έτσι το πρωτάθλημα έπιασε Λιμάνι.

Τα σετ:  3-0 σε 89’. 26-24 (29’), 25-23 (29’), 25-23 (31’)