Στα ημιτελικά η Σεντ Ετιέν

Στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Γαλλίας, Επινάλ και Σεντ Ετιέν ήρθαν αντιμέτωπες στο Στάδιο Μαρσέλ Πικοτ, αλλά οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 1-2 παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Οι δύο ομάδες δεν ξεκίνησαν και πολύ καλά την αναμέτρηση, καθώς οι ευκαιρίες που επιχείρησαν στο αντίπαλο τέρμα δεν ήταν αρκετές για να απειλήσουν τον τερματοφύλακα. Οι συνεχείς διακοπές και τα φάουλ που έγιναν δεν βοήθησαν στην ροή του παιχνιδιού, καθώς τους παίκτες να αναπτυχθούν. Ωστόσο, η Σεντς Ετιέν κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 37’, όταν Χονορατ και Μπουανγκα συνεργάστηκαν, με τον τελευταίο να βρίσκει τον χώρο και να κάνει το σουτ, σημειώνοντας το 0-1, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα φάουλ δεν έλειπαν από πολύ νωρίς, αλλά αυτό δεν σταμάτησε τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν για δεύτερη φορά, πριν συμπληρωθεί μια ώρα παιχνιδιού. Στο 58’, ο Ντεμπούτσι βρήκε όμορφα τον Καμαρά, ο οποίος δεν δίστασε να κάνει το σουτ, σημειώνοντας το 0-2 για την ομάδα του.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (62’), οι γηπεδούχοι μείωσαν το σκορ, όταν κέρδισαν πέναλτι και ο Κρασο ανέλαβε την εύστοχη εκτέλεση του, κάνοντας το 1-2, ξαναμπαίνοντας έτσι στο παιχνίδι. Οι αλλαγές και οι διακοπές στην αναμέτρηση δεν βοήθησαν τις δύο πλευρές να βρουν διαδρόμους προς το αντίπαλο τέρμα. Ευκαιρίες δεν υπήρχαν με αποτέλεσμα το 1-2 να μείνει ως το τέλος και η Σεντ Ετιέν πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Κίτρινες: Τάιπ,  Κρασο, Λουβουαλου, Κόλιν, Μακένγκο – Καμαρά, Σαλίμπα

Επινάλ: Ιντιρ, Σανγκαρε, Γκέις, Κόλιν, Μποροντίν, Μακένγκο (Νιανγκ 82′), Ελ Ράιτι (Κουμποτα 62’), Τάιπ, Λουβουαλου (Μπερκανε 80′), Κρασο, Μπιρον

Σεντ Ετιέν: Ρουφιε, Ντεμπούτσι, Φοφανα, Σαλίμπα, Γκάμπριελ, Καμαρά (Κολοτζιετζάκ 90+3′), Εμ-Βιλα, Ντιουσε (Μπενκεντιμ 73’), Χονορατ, Ντιονι (Άμπι 73’), Μπουανγκα