Στον Β’ γύρο οι κυπριακές ομάδες – Με Ντουνάισκα Στρέντα ο Ατρόμητος

Απόλλων Λεμεσού και ΑΕΚ Λάρνακας θα βρεθούν στον επόμενο γύρο των προκριματικών, αφού επικράτησαν και στον δεύτερο αγώνα απέναντι σε Κάουνο Ζαλγκίρις και Πετροκούμπ αντίστοιχα. Η Ντουνάισκα Στρέντα θα είναι η αντίπαλος του Ατρομήτου στον δεύτερο γύρο, αφού το εκτός έδρας 2-2 της έδωσε την πρόκριση.

Ο Απόλλων Λεμεσού υποδέχτηκε στο Στάδιο ΓΣΠ την Κάουνο Ζαλγκίρις και επικράτησε με 4-0, και σε συνδυασμό με το 2-0 του πρώτου αγώνα πήρε την πρόκριση στον επόμενο προκριματικό γύρο. Με τα γκολ του Ζελάγια στο 5’ και το 43’ πήρε προβάδισμα πριν πάει στα αποδυτήρια. Με την συμπλήρωση μιας ώρας (60’), ο Ζελάγια σημείωσε χαντ τρικ, ενώ στο 83’, ο Σαλάι έκανε το τελικό 4-0.

Η ΑΕΚ Λάρνακας αντιμετώπισε εκτός έδρας (Ζίμπρου) την Πετροκούμπ και ένα γκολ ήταν αρκετό για να πάρει την νίκη. Ο Ασσουμπρέ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (90+2’) έβαλε το νικητήριο γκολ για το 0-1 και πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο, καθώς και στον πρώτο αγώνα είχε επικρατήσει με 1-0.

Η Κρακοβία αντιμετώπισε την Ντουνάισκα Στρέντα στο Στάδιο MKS, αλλά οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν την παράταση για να πάρουν την πρόκριση. Το γκολ του Λόπεζ στο 2ο λεπτό και η ισοφάριση του Κόνορ στο 47’ έστειλαν την αναμέτρηση στην παράταση. Ο Ραμπίρεζ στο 94’ έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ (1-2), με τον Πίστσεκ να ισοφαρίσει στο 120+2’. Κάτι που δεν ήταν αρκετό, αφού το τελικό 2-2 έδωσε την πρόκτιση την Ντουνάισκα Στρέντα, η οποία θα αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο στον δεύτερο γύρο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Τόμπολ (Kαζ)-Ζενές Ες (Λουξ) 1-1 (1ος αγώνας 0-0)

Κ. Αλμάτι (Kαζ)-Μπρίγιεκ (Βοσ) 2-1 (1ος αγώνας 4-2)

Μακεντόνιγια (Βμκ)-Αλασκέρτ (Αρμ) 0-3 (1ος αγώνας 1-3)

Τιούτα (Αλβ)-Βέντσπιλς (Λετ) 1-0 (1ος αγώνας 1-3)

‘Ιντερ Τούρκου (Φιν)-Μπρόντμπι (Δαν) 2-0 (1ος αγώνας 1-4)

Λεβάντια (Eσθ)-Στιαρνάν (Ισλ) 3-2 (1ος αγώνας 1-2)

Ροβανιέμι (Φιν)-Αμπερντίν (Σκω) 1-2 (1ος αγώνας 1-2)

RFS (Λετ)-Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλο) 0-2 (1ος αγώνας 0-0)

Univ. Craiova (Ρου)-Σαμπάιγ (Αζε) 3-2 (1ος αγώνας 3-2)

Δυναμό Μινσκ (Λευ)-Λιεπάγια (Λετ) 1-2 (1ος αγώνας 1-1)

Λέφσκι Σόφιας (Bου)-Ρουζομπέροκ (Σλκ) 2-0 (1ος αγώνας 2-0)

Απόλλων Λεμεσού (Κυπ)-Κάουνο Ζαλγκίρις (Λιθ) 4-0 (1ος αγώνας 2-0)

Βαντούζ (Λιχ)-Μπρέινταμπλικ (Ισλ) 2-1 (1ος αγώνας 0-0)

Ζαλγκίρις (Λιθ)-Χόνβεντ (Ουγ) 1-1 (1ος αγώνας 1-3)

Ζρινιέσκι (Βοσ)-Ακαντέμιγια Πάντεφ (Βμκ) 3-0 (1ος αγώνας 3-0)

Κρακόβια (Πολ)-Ντουνάισκα Στρέντα (Σλκ) 1-1 (2-2 στην παράταση) (1ος αγώνας 1-1)

Μιλσάμι (Μολ)-Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρου) 1-2 (1ος αγώνας 0-2)

Νέφτσι Μπακού (Αζε)-Σπεράντα Νισπορένι (Μολ) 6-0 (1ος αγώνας 3-0)

Πετροκούμπ (Μολ)-ΑΕΚ Λάρνακας (Κυπ) 0-1(1ος αγώνας 0-1)

Τορπέντο Κιουταΐσι (Γεω)-Ορντάμπασι (Kαζ) 0-2 (1ος αγώνας 0-1)

Χάουγκεσουντ (Νορ)-Κλίφτονβιλ (Βιρ) 5-1 (1ος αγώνας 1-0)

Ενγκορντανί (Ανδ)-Δυναμό Τιφλίδας (Γεω) 0-1 (1ος αγώνας 0-6)

Νιέντερκορν (Λουξ)-Κορκ Σίτι (Iρλ) 1-2 (1ος αγώνας 2-0)

Χάποελ Μπίερ Σέβα (Iσρ)-Λατσί (Αλβ) 1-0 (1ος αγώνας 1-1)

B36 Τόρσαβν (Νφε)-Κρουσέιντερς (Βιρ) 2-3 (1ος αγώνας 0-2)

Κούκσι (Αλβ)-Ντέμπρετσεν (Ουγ) 1-1 (1ος αγώνας 0-3)

MOL Fehervar (Ουγ)-Ζέτα (Μαυ)  (1ος αγώνας 5-1)

Μούρα (Σλο)-Μακάμπι Χάιφα (Iσρ) (1ος αγώνας 0-2)

Νόρκεπινγκ (Σου)-Σεντ Πάτρικς (Iρλ) 2-1 (1ος αγώνας 2-0)

Χάιντουκ Σπλιτ (Κρο)-Γκζίρα (Μλτ) 1-3 (1ος αγώνας 2-0)

Χιμπέρνιαν (Μλτ)-Σόλιγκορσκ (Λευ) 0-1 (1ος αγώνας 0-1)

Βιτέμπσκ (Λευ)-Κουόπιο (Φιν) 1-1 (1ος αγώνας 0-2)

Σκούπι (Βμκ)-Πιούνικ (Αρμ) 1-2 (1ος αγώνας 3-3)

Κιλμάρνοκ (Σκω)-Κόναζ Νόμαντς (Ουα) 0-2 (1ος αγώνας 2-1)

Μπαλιμένα (Βιρ)-Μάλμε (Σου) 0-4 (1ος αγώνας 0-7)

Μπουντούτσνοστ (Μαυ)-Νάρβα (Eσθ) 4-1 (1ος αγώνας 2-0)

Ντομζάλε (Σλο)-Μπάλτζαν (Μλτ) 1-0 (1ος αγώνας 4-3)

Ραντνίτσκι Νις (Σερ)-Φλόρα (Eσθ) 2-2 (1ος αγώνας 0-2)

Ρέιντζερς (Σκω)-Σεντ Τζόσεφς (Γιβ) 6-0 (1ος αγώνας 4-0)

Σπάρτακ Τρνάβα (Σλκ)-Ράντνικ Μπιγελίνα (Βοσ) 2-0 (0-0 παράταση – 3-2 στα πέναλτι) (1ος αγώνας 0-2)

ΚΡ Ρεϊκιαβικ (Ισλ)-Μόλντε (Νορ) 0-0 (1ος αγώνας 1-7)

Λέγκια Βαρσοβίας (Πολ)-Γιουρόπα (Γιβ) 3-0 (1ος αγώνας 0-0)

Σάμροκ Ρόβερς (Iρλ)-Μπραν (Νορ) 2-1 (1ος αγώνας 2-2)