Στον τελικό του Κυπέλλου ο Προμηθέας, “κατάπιε” το Περιστέρι στο τέταρτο δεκάλεπτο

Ο Προμηθέας υποδέχθηκε το Περιστέρι στη Πάτρα, για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι Πατρινοί κατάφεραν να προκριθούν στον τελικό του θεσμού, καθώς επικράτησαν με 67-61.

Οι δύο ομάδες έμειναν χαμηλά στο σκοράρισμα με το σκορ του ημιχρόνου να μένει στο 31-30. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στους 11 λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όμως οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά στους 5 με τη συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών. Ο Προμηθέας με ένα μαγικό 5λεπτο πραγματοποίησε σερί 9-0 και έφτασε τη διαφορά στο +14, δίνοντας του έτσι την πρόκριση από νωρίς στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν, χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Το τελικό σκορ ήταν το 67-61.

Κορυφαίος του αγώνα ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, που είχε 26 πόντους (6/8 βολές, 4/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Εξαιρετικοί ήταν και οι Δημήτρης Κατσίβελης (13π.) και Λάνγκστον Χολ (9π. 8 ασίστ). Για το Περιστέρι ο Γουίλ Χάτσερ είχε 13 πόντους και ο Γιανίκ Μορέιρα 14 πόντους.

Το Περιστέρι έπαιξε χωρίς τους Γιάννη Αγραβάνη και Βασίλη Ξανθόπουλο, ενώ είχε 5/22 τρίποντα.

Ο Μαυροκεφαλίδης πέτυχε τους πρώτους 6 πόντους της ομάδας του και με καλάθι και φάουλ έκανε το 6-4 (4′). Το Περιστέρι με περίσσιο πείσμα, έκανε το 8-8 (6′). Ο Φίλερ με κάρφωμα και ο Μαυρικεφαλίδης με τρίποντο έκαναν το 15-11 (8′). Ο Βασιλόπουλος απάντησε με δικό του τρίποντο μειώνοντας σε 15-14 (9′). Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου έμεινε στο 17-16.

Ο Χάτσερ ευστόχησε σε τρίποντο κάνοντας το 20-24, ενώ στη συνέχεια ο Κατσίβελης απάντησε με το “ίδιο νόμισμα” και έκανε το 23-24 (14′). Ο Μαυρικεφαλίδης με νέο καλάθι και φάουλ διαμόρφωσε το σκορ σε 30-26 (16′). Ο Έλληνας παίκτης έφτασε τους 19 πόντους, πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Ο Σκορδίλης με όμορφο hook έφτασε το σκορ στο 31-30, το οποίο έμελλε να είναι και το σκορ του ημιχρόνου.

Οι Περιστεριώτες με ένα σερί 0-6 διαμόρφωσαν το σκορ σε 31-36 (22′). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 9-2 και πραγματοποίησαν την ανατροπή, με το σκορ στο 40-38 (25′). Ο Αγραβάνης με τρίποντο ολοκλήρωσε ακόμα ένα μεγάλο επιμέρους σκορ για την ομάδα του (12-3) και έκανε το 52-41 (28′). Το Περιστέρι κατάφερε να μειώσει στους 5 πόντους, χάρη στον Χάτσερ και έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά το σκορ ήταν στο 52-47.

Οι παίκτες του Μάκη Γιατράς κατάφεραν να πραγματοποιήσουν σερί 9-0 και να αφήσουν άποντο το Περιστερι για σχεδόν 6 λεπτά, κάνοντας το 61-47 και παίρνοντας ουσιαστικά την πολυπόθητη πρόκριση από νωρίς (35′). Ο Γκρέι πέτυχε ένα τρίποντο δίνοντας μια πολύ μικρή ελπίδα στην ομάδα του, 61-51 (37′). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 8 χωρίς βέβαια να απειλήσουν για τη νίκη, 61-53 (38′). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 67-61.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 31-30, 52-47, 67-61.

Προμηθέας (Γιατράς): Χολ 9 (8 ασίστ), Μπαμπ, Λίποβι 2, Αγραβάνης 11 (6 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 26 (7 ριμπ.), Κασελάκης, Μάντζαρης 1, Κατσίβελης 13 (4 ριμπ.), Φίλερ 5 (7 ριμπ.), Τζόουνς.

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Μπλέικ 3, Σκορδίλης 8, Σαλούστρος 2, Μορέιρα 14 (5 ριμπ.), Καράμπελας 5, Βασιλόπουλος 3, Κέιν 4 (6 ριμπ.), Χάτσερ 13, Γκρέι 5, Μόουζες 4 (8 ριμπ.).