“Στοπ” στην πρωτιά της Σοσιεδάδ από τη Σεβίλλη

Σημαντικές νίκες για Σεβίλλη, Αλαβές, Έιμπαρ και Βαγιαδολίδ κόντρα σε Σοσιεδάδ, Μαγιόρκα, Θέλτα και Εσπανιόλ αντίστοιχα για το κλείσιμο της 7ης αγωνιστικής της La liga. Από ένα βαθμό πήραν Λεβάντε και Οσασούνα στο μεταξύ τους παιχνίδι.

Σεβίλλη-Σοσιεδάδ 3-2

Το πάλεψε η Σοσιεδάδ και παρότι προηγήθηκε, αλλά ανατράπηκε και ενώ βρέθηκε με δύο γκολ πίσω στο 80′, δεν τα παράτησε, μείωσε στο 87′, αλλά τελικά η Σεβίλλη πήρε τους τρεις βαθμούς με το τελικό 3-2.

Στο 4ο λεπτό ο Οϊαρθάμπαλ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους (0-1). Την ισοφάριση βρήκε γρήγορα (18′) ο Νολίτο (1-1).

Ο Οκάμπος ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 47′ (2-1). Αέρα δύο γκολ έδωσε ο Βάσκεζ στο 80ο λεπτό (3-1). Μείωσε στο 87′ ο Πόρτου (3-2).

Λεβάντε-Οσασούνα 1-1

Μοιράστηκαν τους βαθμούς Λεβάντε και Οσασούνα με την δεύτερη ίσως να ήταν αυτή που δικαιούταν τη νίκη, αλλά το σκορ έμεινε στο 1-1.

Πολύ νωρίς στο ματς προηγήθηκαν οι “Γκρανάτες” με τον Ερνάνι στο 4′, ο οποίος με μία επαφή νίκησε τον Ρούμπεν (1-0).

Στο δεύτερο μέρος βρήκαν την ισοφάριση οι φιλοξενούμενοι με σουτ του Γκαρθία στη δεξιά γωνία του Φερνάντεθ στο 57ο λεπτό (1-1).

Αλαβές-Μαγιόρκα 2-0

Δύσκολη νίκη παρά το 2-0 για την Αλαβές επί της Μαγιόρκα πετυχαίνοντας τα δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο, υπήρξαν λιγοστές ευκαιρίες με κάθε ομάδα να έχει από δύο σουτ σε 45 λεπτά.

Το σκορ άνοιξε ο Λούκας Πέρεθ με εύστοχη εκτέλεση από τα 11 βήματα (1-0). Τη νίκη κλείδωσε ο Χοσέλου με πλασέ μέσα από την περιοχή στο 86ο λεπτό (2-0).

Έιμπαρ-Θέλτα 2-0

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Έιμπαρ με 2-0 απέναντι στη Θέλτα πετυχαίνοντας και τα δύο γκολ στο δεύτερο μέρος.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς πολλές φάσεις και με τους γηπεδούχους λίγο καλύτερους από τους αντιπάλους τους.

Ο Εξποσίτο πέτυχε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης στο 47ο λεπτό (1-0). Ανάσα στην ομάδα του έδωσε ο Οριάνα σκοράρωντας απέναντι σε μία ομάδα που έχει αγωνιστεί (2-0).

Εσπανιόλ-Βαγιαδολίδ 0-2

Απόδραση της Βαγιαδολίδ από τη Βαρκελώνη και την έδρα της Εσπανιόλ με το τρίποντο και σκορ 2-0.

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 25ο λεπτό ο Μικέλ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (0-1).

Στο 90+4′ ο Όσκαρ Πλάνο τελείωσε την υπόθεση νίκη με χαμηλό σουτ μετά από σέντρα του Ουνάλ (0-2).