Στους «16» Ίντερ και Τσέλσι

Συντριπτική  η Ίντερ νίκησε με 4-0 τη Ραπίντ Βιέννης, ενώ και η Τσέλσι νίκησε με 3-0 τη Μάλμε. Την πρόκριση στους «16» πήρε και η Ρεν, καθώς επικράτησε κόντρα στη Μπέτις με 3-1, στον δεύτερο γύρω των «32» του Europa League.

Τσέλσι-Μάλμε

Το εισιτήριο για τους «16» πήρε η Τσέλσι, καθώς επικράτησε κόντρα στη Μάλμε με 3-0.

Η ομάδα του Σάρι είχε νικήσει και στην έδρα της Μάλμε με 2-1, αλλά σήμερα «κλείδωσε» και επίσημα την πρόκριση.

Ο Ζιρού στο 55ο λεπτό πέτυχε ένα όμορφο γκολ και έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Η Μάλμε έμεινε να αγωνίζεται με δέκα παίκτες στο 73’ μετά την αποβολή του Μπένγκτσον και η Τσέλσι δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία.

Στο 74’ ο Μπάρκλεϊ σκόραρε, πετυχαίνοντας το 2-0, ενώ δέκα λεπτά αργότερα τη… χαριστική βολή στη Μάλμε έδωσε ο Χάντσον Οντόι που έγραψε το τελικό 3-0 για την Τσέλσι.

Γκενκ-Σλάβια Πράγας

Νικήτρια με 4-1 αναδείχθηκε η Σλάβια Πράγας επί της Γκενκ, στην έδρα της δεύτερης.

Οι δυο ομάδες στο πρώτο παιχνίδι είχαν έρθει ισόπαλες με 0-0, οπότε τώρα η ομάδα του Τρπισόφσκι πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο.

Μόλις στο 10ο λεπτό οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το γκολ του Τροσαρντ.

Δεκατρία λεπτά αργότερα όμως, ο Κούφαλ σκόραρε και έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Τραορέ στο 53’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

Στο 64’ ο Σκόντα πέτυχε το 3-1 και τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος έγραψε το τελικό 4-1 για τη Σλάβια Πράγας.

Ίντερ-Ραπίντ Βιέννης

Την ίδια ώρα και η Ίντερ προκρίθηκε στην επόμενη φάση, καθώς επικράτησε με το επιβλητικό 4-0 κόντρα στη Ραπίντ Βιέννης.

Στον πρώτο γύρο η Ίντερ είχε νικήσει με το εύστοχο πέναλτι του Μαρτίνεζ και τώρα πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της.

Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» από νωρίς το ματς. Στο 11ο λεπτό ο Βετσίνο, έπειτα από ωραίο στρώσιμο του Καντρέβα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και πήρε το προβάδισμα.

Εφτά λεπτά αργότερα ο Ρανόκια σκόραρε και έκανε το 2-0.

Ο Περίσιτς στο 80’ πέτυχε το 3-0, ενώ εφτά λεπτά αργότερα ο Πολιτάνο έγραψε το τελικό 4-0.

Λεβερκούζεν-Κρασνοντάρ

Η Λεβερκούζεν υποδέχθηκε την Κρασνοντάρ και οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1 και την δεύτερη να παίρνει την πρόκριση.

Στο 84ο λεπτό ο Σουλεϊμανοβ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Τρία λεπτά αργότερα ο Αράνγκις έφερε το ματς στα ίσα, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να περάσουν στους «16», καθώς στον πρώτο γύρο οι δυο ομάδες είχαν έρθει ξανά ισόπαλες με 0-0.

Μπενφίκα-Γαλατασαράι

Ισόπαλες με 0-0 ήρθαν η Μπενφίκα και η Γαλατασαράι, με την πρώτη να παίρνει το εισιτήριο για τους «16».

Στο πρώτο παιχνίδι η Μπενφίκα επικράτησε με 2-1 επί της Γαλατασαράι, στην έδρα της δεύτερης, οπότε με την ισοπαλία «σφράγισε» την πρόκριση.

Μπέτις-Ρεν

Νικήτρια με 3-1 αναδείχθηκε και η Ρεν κόντρα στη Μπέτις και πέρασε στον επόμενο γύρο του Europa league.

Στο 22ο λεπτό ο Μπενσεμπαϊνι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Οχτώ λεπτά αργότερα ο Χουνου έκανε το 2-0 για τη Ρεν, ενώ ο Λο Σέλσο στο 41’ μείωσε σε 2-1.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νιανγκ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το τελικό 3-1 για τη Ρεν.