Στο τελικό η Παρί

Ρεμς και Παρί Σεν Ζερμέν διασταύρωσαν τα ξίφη τους στην ημιτελική φάση του Λιγκ Καπ Γαλλίας και οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη με 0-3 που τους έδωσε και την πρόκριση.

Η Παρί Σεν Ζερμέν προσπάθησε να ανοίξει το σκορ και τα κατάφερε πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο. Στο 9’, ο Νεϊμάρ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μαρκίνιος σήκωθηκε ψηλότερα μέσα στην περιοχή, κάνοντας το 0-1. Χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε δεύτερο γκολ με το αυτογκόλ του Εν-Κλομάντ στο 31’, όταν σε μια προσπάθεια να απομακρύνει κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Ρεμς ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο μέρος και έχασε ευκαιρίες για να μειώσει το σκορ, χωρίς επιτυχία. Ωστόσο, η Παρί μετέτρεψε σε γκολ μια ευκαιρία στο 78’, όταν ο Κουασί πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία για το 0-3. Η Ρεμς δεν κατάφερε να μειώσει το σκορ και το 0-3 έμεινε ως το τέλος, με την Παρί να παίρνει την πρόκριση για τον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την Λυών.

Κίτρινες: Ντράξλερ, Γκιόν, Ράικοβιτς – Βεράτι, Νεϊμάρ, Εμπαπέ

Κόκκινες: Μουνετσί

Ρεμς: Ράικοβιτς, Εν-Κλομάντ, Αντμοελαμιντ, Ντισασί, Φοκέ (Κουτέσα 59’), Τσαβαλερίν, Ρομάο (Ντινγκόμε 59’), Μουνετσί, Ντούμπια, Ντία (Δώνης 77’), Καμαρά

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας, Μουνιέ, Μαρκίνιος (Κουασί 71’), Καμπεμπέ, Ντιάλο, Παρέδες, Βεράτι (Τσούπο-Μότινγκ 83’), Ντράξλερ (Ερρέρα 46’), Σαράμπια, Εμπαπέ, Νεϊμάρ