Τα χρειάστηκε, σοβαρεύτηκε στην παράταση και νίκησε

Ένας κακός Ολυμπιακός, τα χρειάστηκε για τα καλά, οδήγησε το ματς στην παράταση, εκεί σοβαρεύτηκε και τελικά νίκησε με 68-73 τον Χολαργό.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα για περίπου 38 λεπτά, όταν ο Στρέλνιεκς πήρε τους Πειραιώτες στις πλάτες του και παραλίγο να τους δώσει το ροζ φύλλο από την κανονική διάρκεια, αλλά ο Λαβ στο τελευταίο δευτερόλεπτο έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο (61-61). Εκεί, ήταν η σειρά του εξωπραγματικού Μιλουτίνοφ να μιλήσει, έχοντας βοήθεια από τον επίσης πολύ καλό Βεζένκοβ, για να έρθει το «διπλό».

Ο Σέρβος σέντερ έκανε ένα εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους και 17 ριμπάουντ, με τον Βούλγαρο φόργουορντ να είχε 15 πόντους και τον πρωταγωνιστή Λετονό γκαρντ να είχε 11 με 8 ασίστ.

Σε κακή ημέρα έξω από τα 6,75μ. οι παίκτες του Μπλατ, καθώς μέτρησαν 4/33 τρίποντα και συνολικά εντός πεδιάς είχαν 26/71, που μεταφράζεται σε ποσοστό 36%.

Από την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, που πλέον έχει ρεκόρ 7-7 και έφτασαν πολύ κοντά στη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας τους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χόκινς με 15 πόντους, ενώ στους 14 σταμάτησε ο Λαβ.

Το παιχνίδι

Μουδιασμένο ξεκίνημα και ανάλογη ήταν και η συνέχεια και για τις δύο ομάδες. Σε ένα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες είχαν ευστοχήσει συνολικά σε τρία σουτ! Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο 3-9 (6’30’’) με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ κυρίαρχο, αλλά ο Χολαργός σιγά σιγά και με υπομονή στη δική του επίθεση έφτασε να πάρει το προβάδισμα (12-11, 10’10’’) και να φτάσει στο +4 (17-13, 12’40’’). Η επιστροφή του Σέρβου σέντερ στο παρκέ έφερε και το 21-21 (16’12’’) με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια ως το τέλος του ημιχρόνου και τον Ολυμπιακό να φτάνει το 0/16 τρίποντα απέναντι στη ζώνη του Χολαργού, ως το 29-26 του ημιχρόνου.

Οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν την επιστροφή τους (29-30, 22’15”), αλλά δεν υπήρχε διάρκεια με τους γηπεδούχους να φτάνουν ως το +5 (35-30, 23’45”). Το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Ολυμπιακού μετά από 17 άστοχες προσπάθειες ήρθε στο 26’36” από τον Παπανικολάου για το 38-37 με τον Χολαργό και πάλι να απαντά άμεσα, φτάνοντας ως το +10 (47-37, 29’20”).

Ο Μπλατ είδε τους παίκτες του να διαμορφώνουν το 47-43 (30’50”) και το 50-48 (33’10”), χωρίς όμως και πάλι να υπάρχει διάρκεια σε αυτές τις αντεπιθέσεις. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν τον τρόπο να απαντήσουν , βγάζοντας σταθερά τους αντιπάλους τους εκτός ρυθμού (55-49, 35’15”). Παπανικολάου και Στρέλνιεκς ήταν αυτοί που έφεραν τον αγώνα στα ίσια (59-59, 38’32”) με τον Λετονό να γράφει και το 59-61 με 11” στο ρολόι. Ο Λαβ πήγε ως το λέι απ και ισοφάρισε την αναμέτρηση σε 61-61 με 1” να απομένει, ο Στρέλνιεκς αστόχησε και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο με τους Μιλουτίνοφ και Βεζένκοφ να οδηγούν στο 63-69 και το 65-73 ο Ολυμπιακός έμοιαζε πιο πολύ με αυτό που είχε δείξει ως τώρα στην αγωνιστική περίοδο και έφτασε στην τελική επικράτηση με το 68-73.

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 29-26, 47-41, 61-61 κ.α., 68-73 παρ.

Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 9 (3), Γιάνκοβιτς 12, Οκερεαφόρ, Αγκμπελέσε 6 (10ριμπ.), Χόκινς 15 (1), Κώττας 1, Σπυριδωνίδης, Τάλτον 8, Σκουλίδας 3 (1), Καλαϊτζάκης, Ραλλάτος, Λαβ 14.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Βεζένκοβ 15, Μιλουτίνοφ 21 (17ριμπ.), Μάντζαρης, Στρέλνιεκς 11, Τίμα 2, Πρίντεζης 5, Σπανούλης 6 (1/10 σουτ), Μπόγρης, Παπανικολάου 10 (2), Τουπάν 3 (1/6τρ.), ΛεΝτέι.