«Τεσσάρα» στη Σπόρτινγκ η Μπενφίκα

Νικήτρια αναδείχθηκε η Μπενφίκα με 4-2 απέναντι στη Σπόρτινγκ Λισαβόνας, στην έδρα της δεύτερης, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Primeira Liga.

Με 47 βαθμούς πλέον, η Μπενφίκα ανέβηκε στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος Πορτογαλίας, αφήνοντας πίσω της τη Μπράγκα με 46 βαθμούς.

Ο αγώνας

Μόλις στο 11ο λεπτό ο Σεφέροβιτς, μετά από πάσα του Γκριμάλντο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Ο Φέλιξ, έπειτα από ασίστ του πρώτου σκόρερ Σεφέροβιτς, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 2-0 για τη Μπενφίκα.

Εφτά λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Φερνάντες, ο οποίος μετά από ωραίο στρώσιμο του Νάνι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βλαχοδήμου και μείωσε σε 1-2.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο 47’ ο Ντίας νίκησε τον Ριμπέιρο και πέτυχε το 3-1.

Ο Πίτσι στο 73’ με εύστοχο πέναλτι έκανε το 4-1 για τους φιλοξενούμενους.

Στο 85’ η Μπενφίκα έμεινε να αγωνίζεται με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του τερματοφύλακά της, Οδυσσέα Βλαχοδήμου.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντοστ με εύστοχο πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-4.

Κίτρινες: Φερνάντες, Πίτσι, Γκούντελι, Γκαμπριέλ, Ραφίνα

Κόκκινες: Βλαχοδήμος

Σπόρτινγκ Λισαβόνας: Ριμπέιρο, Γκασπάρ, Κόατες, Πίντο (90’ Φελίπε), Τζέφερσον, Φερνάντες, Γκούντελι, Γουέντελ, Ραφίνα (86’ Καμπράλ), Ντοστ, Νάνι (46’ Ντιαμπί)

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Αλμέιντα, Ντίας, Ζαρντέλ, Γκριμάλντο, Πίτσι (94’ Σάλβιο), Σάμαρης, Γκαμπριέλ, Σίλβα (88’ Σβίλαρ), Φέλιξ (76’ Σέρβι), Σεφέροβιτς