Το Περιστέρι κυριάρχησε κόντρα στον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από το Περιστέρι στο κλειστό του “Ανδρέας Παπανδρέου”, για την 11η αγωνιστική της Basket League, με 82-78.

Πρώτη ήττα (10-1) για τους “Πράσινους” στο πρωτάθλημα που κοιτάζει πλέον την Ευρωλιγκα και την “διαβολοβδομάδα”, καθώς θα παίξει δύο αγώνες μεσοβδόμαδα, αρχής γενομένης την Τρίτη στο ΟΑΚΑ με τη Φενέρ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλός για ένα δεκάλεπτο, με το Περιστέρι να βγάζει αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς πήγε με προβάδισμα τριών πόντων στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Περιστεριώτες κατάφεραν να έχουν το πάνω χέρι και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους “πράσινους”.

Για το Περιστέρι πολύ καλός ήταν ο Χάτσερ με 14 πόντους και 5 ασίστ. Επίσης, από 12 πόντους σκόραραν οι Μορέιρα και Μπλέικ. Από τον Παναθηναϊκό, ξεχώρισαν ο Παπαπέτρου (15 π.) και ο Ράις (13 π.).

Στον Παναθηναϊκό ανησυχούν για τον Νικ Καλάθη που πόνεσε στο γόνατο και δεν έπαιξε στο Β’ μέρος.

Οι δύο ομάδες δεν ξεκίνησαν καλά τον αγώνα, με τον ρυθμό να ήταν πεσμένος και το σκορ στο 7-8 (4′). Ο Τζόνσον με τρίποντο έκανε το 9-14 (6′). Ο Μήτογλου διεύρυνε τη διαφορά και το σκορ σε 9-21 (8′). Ο Ξανθόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 14-21 (9′). Το σκορ με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου έφτασε στο 15-22, έπειτα από 1/2 βολές του Μήτογλου.

Το Περιστέρι ξεκίνησε με πολύ φορά το δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να μειώσει σε 24-26 έπειτα από σερί 9-0 (12′). Έπειτα από τρίποντο του Παπαπέτρου και στη συνέχεια κάρφωμα του Παπαγιάννη, το σκορ έφτασε στο 26-35 (15′). Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου, αντέδρασαν με σερί 7-0 μετά το τάιμ άουτ, καθώς μείωσαν σε 33-35 (17′). Με κάρφωμα του Γόντικα, οι Περιστεριώτες κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ, με 37-36 (19′). Ο Σκούτσι Σμιθ με τρίποντο διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου σε 40-37.

Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 12-2 έκαναν το 52-39 (23′). Οι “πράσινοι” μείωσαν σε 54-45, έπειτα από 1/2 εύστοχες βολές του Παπαγιάννη (26′). Οι Περιστεριώτες βρέθηκαν μπροστά με 12 πόντους, με το σκορ στο 60-48 (27′). Η διαφορά έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της, στο +16, 66-50 (29′). Η τρίτη περίοδος έληξε με το σκορ στο 68-52.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο για να τα δώσει όλα για όλα και γρήγορα έκανε το 68-57 (32′), έπειτα από τρίποντο του Παπαδάκη. Ο Ράις με τρίποντο μείωσε σε 68-62 (34′). Στη συνέχεια ο Παπαπέτρου πέτυχε και αυτός τρίποντο, με ενδιάμεσο καλάθι του Περιστερίου, με το σκορ στο 70-65 (35′). Ο Χατσερ απάντησε με τρίποντο και έκανε το 73-65 (36′). Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έβαλε 2 βολές και μειωσε σε 73-69 (36′). Ο Βασιλόπουλος πέτυχε ένα καθοριστικό τρίποντο και διαμόρφωσε το σκορ σε 78-71 (37′). Ο Σμιθ έκανε το 80-73 και “καθάρισε” ουσιαστικά το ματς (39′). Ο Ράις πέτυχε τρίποντο, για το 82-78 (39′). Το τελικό σκορ του αγώνα παρέμεινε σε 82-78.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 40-37, 68-52, 82-78.

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Σμιθ 9 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Αγραβάνης, Μορέιρα 12 (4/11 δίποντα, 4/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 9 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα), Γκρέι 6 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπλέικ 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος 6 (1), Βησσαρίου, Γόντικας 6, Χάτσερ 14 (2/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μόουζες 8 (5 ριμπάουντ)

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 9 (2/8 σουτ, 7 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 9 (4/6 δίποντα, 1/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Παπαπέτρου 15 (1/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φρεντέτ 4 (1/5 σουτ, 0 ασίστ, 5 λάθη), Καλάθης (0/3 σουτ, 3 ασίστ, 2 λάθη σε 9:39), Ράις 13 (2/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 λάθη), Βουγιούκας 3, Παπαδάκης 5 (1), Τζόνσον 8 (2/2 τρίποντα), Γουάιλι 6 (4 ριμπάουντ), Μήτογλου 6 (2/8 σουτ, 9 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Μπεντίλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 20/35 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 15/19 βολες, 40 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 10 επιθετικά), 25 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 16/41 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 19/34 βολές, 45 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 18 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 μπλοκ, 20 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Περιστέρι θα πάει στη Ρόδο για να παίξει με τον Κολοσσό (21/12 στις 15:30), ενώ ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί το Ρέθυμνο στο ΟΑΚΑ (22/12 στις 17:00).