Το Χιούστον πήρε το ντέρμπι του Τέξας

Οι Χιούστον Ρόκετς έδειξαν ποιος είναι το… αφεντικό στο Τέξας, καθώς ήταν οι νικητές στην αναμέτρηση με τους «συμπολίτες» Σαν Αντόνιο Σπερς. Οι «ρουκέτες» συνέτριψαν 136-105 τα «σπιρούνια» στο Σαν Αντόνιο, με τον Κλιντ Καπέλα να οδηγεί τους φιλοξενούμενους στην τελική επικράτηση, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Στο μεταξύ, η τρίτη ομάδα του Τέξας, οι Ντάλας Μάβερικς, ηττήθηκαν 114-103 από τους Λέικερς στο Λος Άντζελες. Τους γηπεδούχους οδήγησε στην επιτυχία ο ΛεΜπρόν Τζέιμς που σημείωσε 28 πόντους.

Από εκεί και πέρα, το Ντένβερ νίκησε τους Μπλέιζερς στο Πόρτλαντ με 113-112. Ο Γκάρι Χάρις με 27 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Νάγκετς, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Πολ Μίλσαπ με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ πέτυχε 33 πόντους για τους γηπεδούχους, ωστόσο αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε με τη λήξη του αγώνα και το οποίο θα έδινε τη νίκη στο Πόρτλαντ.

Ο Ράσελ Ουέστμπουκ «άγγιξε» το τριπλ νταμπλ φίγκιουρ (23 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ) και οδήγησε την Οκλαχόμα Σίτι στη νίκη 124-109 επί της Ατλάντα. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ αγωνίστηκε για 3 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα με τους Χοκς και είχε απολογισμό 4 πόντους (2/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

Το Μαϊάμι έσπασε ένα σερί έξι εντός έδρας ηττών, καθώς επιβλήθηκε 106-101 της Νέας Ορλεάνης, παρότι ο Άντονι Ντέιβις σημείωσε 41 πόντους για λογαριασμό των Πέλικανς.

Τέλος, το Μέμφις κατέβαλε μετά από δύο παρατάσεις την αντίσταση των Νετς, επικρατώντας στο Μπρούκλιν με 131-125. Κορυφαίος των Γκρίζλις ήταν ο Τζάρεν Τζάκσον Τζούνιορ, ο οποίος σημείωσε ρεκόρ καριέρας πετυχαίνοντας 36 πόντους.

Συνοπτικά, στους αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ που έγιναν τα ξημερώματα, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Βοστώνη-Κλίβελαντ         128-95

Σάρλοτ-Γιούτα             111-119

Ντιτρόιτ-Σικάγο           107-88

Φιλαδέλφεια-Ουάσινγκτον   123-98

Μπρούκλιν-Μέμφις          125-131 (2 παρατάσεις)

Μαϊάμι-Νέα Ορλεάνη        106-101

Οκλαχόμα Σίτι-Ατλάντα     124-109

Σαν Αντόνιο-Χιούστον      105-136