Το 2 στα 2 έκανε η Κολομβία

Στο Εστάντιο ντο Μορούμπι, για την δεύτερη αγωνιστική του Β’ ομίλου του Κόπα Αμέρικα, η Κολομβία χρειάστηκε ένα γκολ για να πάρει την νίκη με 1-0 επί του Κατάρ.

Η Κολομβία μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση δημιουργώντας ευκαιρίες. Στο έκτο λεπτό, βρήκε δίχτυα αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Οι ομάδες δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις στημένες φάσεις που είχαν και να απειλήσουν το αντίπαλο τέρμα.

Η Κολομβία έχασε σημαντική ευκαιρία στο 40′ με τον Μεντίνα να ανοίξει το σκορ, αλλά το σουτ πέρασε ελάχιστα έξω. Το 0-0 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Η Κολομβία συνέχισε και στο δεύτερο μέρος δυνατά, απειλώντας το αντίπαλο τέρμα, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Ωστόσο, λίγο πριν ολοκληρωθεί η αναμέτρηση, η Κολομβία πήρε τα ηνία με τον Ζαπάτα. Στο 86′, ο Ροντρίγκεζ έκανε μια ήδη πάσα στον Ζαπάτα, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά, σημείωσε το 1-0.

Το Κατάρ δεν κατάφερε να αντιδράσει και το 1-0 παρέμεινε ως το τέλος.

Κίτρινες: Ουρίμπε – Μαντίμπο, Χατίμ, Πέδρο, Αφίφ

Κολομβία: Οσπίνα, Τεσίγιο, Σάντσεζ, Μίνα, Μεντίνα (Άριας 46′), Ουρίμπε, Μπάριος, Κουαδράδο (Φαλκάο 64′), Μαρτίνεθ (Ντίαζ 75′), Ζαπάτα, Ροντρίγκεζ

Κατάρ: Αν Σεμπ, Κορέιρα, Αλ-Ράουι, Σαλμάν, Χασάν, Αλ Χάιντος (Μοέιν 84′), Μαντίμπο, Κούκι, Αφίφ, Χατίμ (Μπουντιάφ 66′), Αλμοέζ