«Τριάρα» στην Έμπολι η Τζένοα

Νικήτρια αναδείχθηκε η Τζένοα κόντρα στην Έμπολι στην έδρα της δεύτερης με 3-1.

Η αυλαία της 21ης αγωνιστικής της Serie A έκλεισε με την ομάδα του Πραντέλι να παίρνει τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς για την αποφυγή της «επικίνδυνης ζώνης».

Ο αγώνας

Ο Κουάμε, μετά από πάσα του Κρισίτο, άνοιξε το σκορ του αγώνα στο 18ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντι Λορένζο, στο 63’ έφερε το ματς στα ίσα.

Η Τζένοα απάντησε στο 70’ με τον Λάζοβιτς, ο οποίος σκόραρε και έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

Τρία λεπτά αργότερα το τελειωτικό χτύπημα στην Έμπολι έδωσε ο Σανάμπρια, ο οποίος έπειτα από ωραίο στρώσιμο του Λάζοβιτς έστειλε τη μπάλα στα διχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την ομάδα του.

Κίτρινες: Μπέσα, Ρολόν, Ράσμουσεν

Έμπολι: Προβεντέλ, Ντι Λορένζο, Βεσέλι, Σιλβέστρε, Ράσμουσεν, Πασκουάλ, Κρούνιτς (58’ Μτσεντλίντζε), Μπενασέρ, Τραορέ (74’ Ουτσάν), Ζάιτς (80’ Ακούα), Καπούτο

Τζένοα: Ράντου, Μπιρασκι, Ρομέρο, Ζουκάνοβιτς, Κρισίτο, Ρόμουλο (68’ Σανάμπρια), Βελόσο, Ρολόν (87’ Πετσέλα), Λάζοβιτς (80’ Περέιρα), Κουάμε, Μπέσα