«2 στα 2» και …καθάρισε!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Λαμία στο ΟΑΚΑ με 3-1 και μηδένισε την ποινή των 6 βαθμών, με την οποία ξεκίνησε το φετινό Πρωτάθλημα.

Τα τέρματα για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Μπουζούκης, Εμμανουηλίδης και Κουρμπέλης, ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε ισοφαρισει ο Αντέτζο.

O αγώνας:

Οι πράσινοι μπήκαν αδιάφορα στον αγώνα, χωρίς να απειλούν ιδιαίτερα τους αντιπάλους.

Στο 15ο λεπτό ο Μπουζούκης έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Ο 20χρονος μέσος του Παναθηναϊκού εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μελίσσα και πέτυχε ένα τρομερό γκολ και με τη βοήθεια της τύχης.

Ο πρωταγωνιστής του προηγούμενου αγώνα με την Ξάνθη, έκανε εμφανή την παρουσία του και στο σημερινό ματς.

Το Τριφύλλι στη συνέχεια έκανε το λάθος να κατεβάσει και πάλι ρυθμούς και το πλήρωσε, όταν στο 36’ ο Αντέντζο έκανε το 1-1 για τη Λαμία. Ο Νιγηριανός άσος έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα του Διούδη, έπειτα από στημένη φάση και έφερε το ματς στα ίσα.

Η ισοφάριση φάνηκε να κάνει… καλό στον Παναθηναϊκό, καθώς φαίνεται πως «ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 70ο λεπτό η απάντηση για το Τριφύλλι ήρθε από τον Εμμανουηλίδη. Ο 18χρονος άσος του Παναθηναϊκού -που ενηλικιώνεται τον Οκτώβρη- έκανε το 2-1 για τον Παναθηναϊκό, με ασίστ του Καμπετσή, αποδεικνύοντας για ακόμα μια φορά πως τα «παιδιά» του Παναθηναϊκού κρύβουν μέσα τους τη μαχητική ψυχή και ξέρουν να τιμούν την ιστορική φανέλα.

Στο 88’ ο Κουρμπέλης εκτέλεσε πέναλτι και διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για τον Παναθηναϊκό.

Οι πράσινοι έκαναν το δυο στα δυο στο Πρωτάθλημα, με τους μικρούς να δίνουν τις λύσεις και στα δυο παιχνίδια.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Κουλιμπαλί (46’ Γιόχανσον), Ινσούα, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας (46’ Καμπετσής), Μαυρομμάτης, Στάικος, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Μουνιέ (57’ Εμμανουηλίδης)

Λαμία: Μελισσάς, Ασίγκμπα, Αντέτζο, Αναστασιάδης, Βασιλαντωνόπουλος (73’ Τσούκαλος), Μπλάζιτς, Δημούτσος (73’ Οσμάν), Βάντερσον, Καραγκούνης (55’ Μοουλούλης), Έπσταϊν, Μπαράλες