Ήττα στο τέλος για τον Ολυμπιακό

Ένα καλό ματς, αλλά μια κατάρρευση στην 4η περίοδο, έφεραν την ήττα του Ολυμπιακού με 67-73 από την Ντιναμό Κουρσκ στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκας γυναικών.

Κορυφαία του αγώνα, για τις νικήτριες η Μπριάνα Στιούαρτ με 18 πόντους, ενώ για τις «ερυθρόλευκες» η Κατερίνα Σωτηρίου με 16 και 6 ριμπάουντ και η Λικέντρα Τζόνσον με 13 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τον Ολυμπιακό να ξεκινά με ένα 4-0, με τις ρωσίδες να ισοφαρίζουν, αλλά ποτέ να μην προηγούνται με πάνω από έναν πόντο. Το ματς πήγαινε στον πόντο, με λίγα λάθη εκατέρωθεν.

Στη δεύτερη περίοδο, οι ρωσίδες ανέβηκαν και έφτασαν ως το +6, ωστόσο με μια αντεπίθεση διαρκείας του Ολυμπιακού και πολύ καλή άμυνα, έφεραν το ματς στα ίσα και το 35-35, για να έρθει το 35-39 σκορ ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, με δύο τρίποντα από Τόμας και Σπυριδοπούλου, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +7 με ένα σερί 11-0. Με τις «ερυθρόλευκες» να είναι πιο εύστοχες πίσω από τα 6,75, δεν απειλήθηκαν σε αυτό το δεκάλεπτο και έτσι απέκτησαν στο τέλος του προβάδισμα με 54-51.

Ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι ρωσίδες κάλυψαν τη διαφορά και να προηγηθούν με +10. Και κάπου εκεί φάνηκε να έρχεται η κατάρρευση λόγω της αστοχίας των παικτριών του Γιώργου Παντελάκη αλλά και της κούρασης.

Με σχεδόν δυόμισι λεπτά να απομένουν, η Τζέσικα Τόμας αποχώρησε τραυματίας με τράβηγμα ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά, η Σόνια Πέτροβιτς, για τις Ρωσίδες, ακολούθησε με τραύμα στο χέρι.

Με ένα τρίποντο και 2 βολές της Σπυριδοπούλου, η διαφορά μειώθηκε στους 4, ωστόσο δεν κατάφερε να γυρίσει, με το 67-73 να είναι το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 14-20, 19-12, 13-22

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Αυτζή, Τζόνσον 13 (13 ριμπάουντ), Παυλοπούλου 3, Σωτηρίου 16 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)), Σπυριδοπούλου 11 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κοσμά 1, Μάζιτς 5, Νικολοπούλου, Σταμάτη 6 (1 τρίποντο, 5 ασί), Τόμας 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ)

Ντιναμό Κουρσκ (Μοντέλο): Κρουζ 12 (1), Στιούαρτ 18 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Βίντμερ 10 (9 ριμπάουντ), Ξαργκάι 2, Ζέντικ 2, Τσαρλς 14 (8 ριμπάουντ), Κιρίλοβα 5 (1), Λεβτσένκο, Πέτροβιτς 10 (2)