«3αρα» της Εϊμπάρ στην Γρανάδα

Στο Δημοτικό Στάδιο της Ιπουρούα, η Εϊμπάρ υποδέχτηκε την Γρανάδα για την 18η αγωνιστική της La Liga και επικράτησε με 3-0.

Η Γρανάδα έκανε ένα καλό ξεκίνημα και έχασε σημαντική ευκαιρία στο έκτο λεπτό να ανοίξει το σκορ, αλλά το σουτ του Φερνάντες πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Ωστόσο, η Εϊμπάρ ανέβασε τον ρυθμό της και στο 21’, ο Εσκαλάντε έκανε την σέντρα, βρίσκοντας τον Ενρίκ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα (26’), ο Εξπόσιτο έπαιξε καθοριστικό ρόλο, πάσάροντας στον Κικέ, ο οποίος νίκησε τον τερματοφύλακα, σημειώνοντας το 2-0 με ένα έξοχο σουτ. Στην συνέχεια της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλες ευκαιρίες να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ, αλλά στάθηκαν άτυχοι και το 2-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν με στατικές φάσεις να απειλήσουν το αντίπαλο τέρμα, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκαν σωστά. Οι αλλαγές των δύο προπονητών δεν βοήθησαν στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και δεν έγιναν ευκαιρίες. Όμως, η Εϊμπάρ στο 87’ έκανε το 3-0 με το Ινουί, ο οποίος πήρε την πάσα και βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα νικώντας τον. Η Γρανάδα δεν κατάφερε να αντιδράσει και να απειλήσει με αποτέλεσμα το 3-0 να μείνει ως το τέλος.

Κίτρινες: Ενρίκ, Εσκαλάντε, Λεόν – Γκοναλόν, Ντουάρτε, Ετεκί

Εϊμπάρ: Ντμίτροβιτς, Κοτέ, Μπίγκας, Ολιβέιρα, Τεχέρο, Ινούι, Εξπόσιτο Ε., Εσκαλάντε, Λεόν, Ενρίκ, Κικέ

Γρανάδα: Σίλβα, Ντίαζ, Ντουάρτε, Αντόνιο Μαρτίνες, Νέβα, Γκοναλόν, Ετέτι, Βαντίγιο, Φερνάντες, Πουέρτας, Σολδάνο