«3αρα» για την Γερμανία

Στην 8η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2020, η Γερμανία επικράτησε εκτός έδρας με 0-3 της Εσθονίας, παρά το γεγονός ότι από το πρώτο τέταρτο του αγώνα έπαιζε με 10 παίκτες. Πολωνία και Αυστρία νίκησαν τις Σκόπια (2-0) και Σλοβενία (0-1), ενώ ισόπαλες με σκορ 1-1 αναδείχτηκαν Ουαλία και Κροατία.

Εσθονία-Γερμανία 0-3

Στο Λε Κοκ Αρένα, Εσθονία και Γερμανία ήρθαν αντιμέτωπες για τον 3ο όμιλο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη με 0-3.

Η Γερμανία έμεινε από νωρίς με 10 παίκτες, όταν ο διαιτητής έδειξε την απευθείας κόκκινη κάρτα στον Καν στο 14’. Ευκαιρίες δημιουργήθηκαν και από τις δύο πλευρές, αλλά καμία δεν στάθηκε τυχερή να σκοράρει, με αποτέλεσμα το 0-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Γερμανία ήταν αυτή που βρήκε δίχτυα, όταν στο 52’, ο Γκουντογκάν βρέθηκε έξω από την περιοχή και δεν δίστασε να κάνει το σουτ, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας κάνοντας το 0-1. Έξι λεπτά αργότερα (58’), ο Ράους έκανε την πάσα στον Γκουντογκάν, ο οποίος σούταρε από το όριο της περιοχής, αλλά η μπάλα βρήκε κάπου και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-2.

Στο 71’, με ατομική προσπάθεια, ο Βέρνερ διέσπασε την αντίπαλη άμυνα μέσα στην περιοχή και έκανε με ψυχραιμία το σουτ για το 0-3. Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν για τους φιλοξενούμενους χωρίς αποτέλεσμα και η Εσθονία ήταν ανήμπορη να αντιδράσει. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το 0-3 υπέρ των Γερμανών να μείνει ως το τέλος.

Ουαλία-Κροατία 1-1

Στο Στάδιο Κάρντιφ Σίτι, η Ουαλία υποδέχτηκε την Κροατία για τον 5ο όμιλο, αλλά η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή και με σκορ 1-1.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση δημιουργώντας ευκαιρίες και από νωρίς οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Στο 9’, ο Πέτροβιτς έκανε μια πολύ καλή πάσα ελευθερώνοντας τον Βλάσιτς, ο οποίος με χαμηλό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα – αφού πρώτα χτύπησε στο δοκάρι – για το 0-1. Στις καθυστερήσεις (45+3’), ο Μπέιλ βρέθηκε σε καλή θέση και με ψυχραιμία έκανε το σουτ για το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες δεν βρήκαν τον απαραίτητο ρυθμό, ώστε να μπορέσουν να απειλήσουν. Οι αλλαγές και οι καθυστερήσεις στην αναμέτρηση δεν βοήθησαν τις δύο πλευρές να αναπτύξουν το παιχνίδι τους, με αποτέλεσμα το 1-1 να παραμείνει ως το τέλος.

Πολωνία-Σκόπια 2-0

Η Πολωνία φιλοξένησε τα Σκόπια στο Εθνικό Στάδιο Βαρσοβίας για τον 7ο όμιλο, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 2-0.

Η Πολωνία στάθηκε καλύτερα στην αναμέτρηση και έδειξε με τις ευκαιρίες που έχασε πως θέλει να ανοίξει το σκορ. Στο 17’, ήταν η σημαντικότερη ευκαιρία των γηπεδούχων όταν ο Ζιελίνσκι πήρε το ριμπάουντ, αλλά το σουτ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Πολωνία συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έχασε τρομερές ευκαιρίες για να σκοράρει. Το κατάφερε στο 74’, όταν ο Φρανκόφσκι κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά στην περιοχή και νίκησε τον τερματοφύλακα με χαμηλό σουτ, το οποίο κατέληξε στην εστία για το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα (80’), ο Μίλικ πήρε την μπάλα και έστειλε με δύναμη την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν αντέδρασαν και το 2-0 ήταν το τελικό σκορ.

Σλοβενία-Αυστρία 0-1

Για τον ίδιο όμιλο (7ο), στο Σταδιο Στόζιτσε, Σλοβενία και Αυστρία διασταύρωσαν τα ξίφη τους και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με τους τρεις βαθμούς της νίκης μετά το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν απειλητικοί από το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης και βρήκε χώρους για να κάνει το σουτ, αλλά χωρίς επιτυχία. Το γκολ για την Αυστρία ήρθε στο 21’, όταν ο Πος ήταν στην μικρή περιοχή και εκμεταλλεύτηκε το κόρνερ και με κεφαλιά έστειελ την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν και για τις δύο πλευρές, αλλά δεν υπήρξε αλλαγή στο σκορ πριν το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν και για τις δύο πλευρές, αλλά δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα εκ νέου στα δίχτυα. Λίγο πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, κάτι που δεν βοήθησε την Αυστρία να σκοράρει για δεύτερη φορά. Έτσι, το 0-1 έμεινε ως το τέλος.