“3αρα” της Γιουβέντους απέναντι στην Κιέβο

Η 20η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος ολοκληρώθηκε με την αναμέτρηση Γιουβέντους-Κιέβο στο Αλιάνζ Αρένα στο Τορίνο, με την «Μεγάλη Κυρία» να επικρατεί με 3-0.

Η Γιουβέντους ήθελε να επιβάλει τον ρυθμό της, στην προσπάθειά της να βρει διαδρόμους στην αντίπαλη εστία. Ο Κόστα κατάφερε να βάλει μπροστά τους γηπεδούχους στο 13′. Πέρασε τους αμυντικούς και αφού βρήκε χώρο, έκανε ένα μακρινό σουτ προς την εστία και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Πριν την συμπλήρωση του ημιχρόνου, η Γιουβέντους διπλασίασε τα τέρματα της. Στο 45′, ο Καν βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή σουτάροντας στην δεξιά γωνία για το 2-0.

Ο Ρονάλντο είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς, όταν ανέλαβε να εκτελέσει το κερδισμένο πέναλτι στο 53′. Ο Σορεντίνο, όμως, κατάλαβε τις προθέσεις του Ρονάλντο και απέκρουσε το σουτ. Η Κίεβο έφτασε κοντά στην μείωση του σκορ, αλλά ο Περίν στάθηκε εμπόδιο.

Οι ευκαιρίες δεν έλειπαν στην συνέχεια της ααναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν τελικά τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 84′, ο Ρουγκάνι δέχτηκε την κεφαλιά στο όριο της περιοχής μετά από την εκτέλεση φάουλ του Μπερναρντέσκι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να μειώσουν και το 3-0 ήταν το τελικό σκορ.

Κίτρινες: 81’ Ντε Σίλιο – 52′ Μπάνι, 83′ Κιγίνε

Γιουβέντους: Περίν, Σάντρο (Κιν 89′), Κιελίνι, Ρουγκάνι, ντε Σίλιο, Κόστα, Ματουιντί, Καν, Μπερναρντέσκι (Αλέγκρι 87′), Ρονάλντο, Ντιμπάλα

Κιέβο: Σορεντίνο, Ντεπάολι, Τόμοβιτς, Ροσετίνι, Μπάνι, Ραντοβάνοβιτς, Χετεμάι (Βινιάτο 61′), Κιγίνε, Τζακερίνι, Μετζορίνι, Πελισιέρ (Στεπίνσκι 65′)