“4αρα” της Παρί στην Τουλούζ

Στην 3η αγωνιστική της Ligue 1, η Παρί επικράτησε με 4-0 της Τουλούζ κάνοντας την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα. Η Ρεν έκανε το 3 στα 3 εκτός έδρας, αφού νίκησε το Στρασβούργο με 2-0, ενώ Μονακό και Νιμ μοιράστηκαν βαθμούς, με το 2-2 να είναι το τελικό σκορ.

Παρί Σεν Ζερμέν-Τουλούζ 4-0

Η Παρί Σεν Ζερμέν φιλοξένησε την Τουλούζ στο Παρκ ντε Πρινς, όπου επικράτησε με 4-0.

Οι γηπεδούχοι από πολύ νωρίς δημιούργησε ευκαιρίες στην αναμέτρηση, δείχνοντας την επιθυμία της για γκολ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν και να απειλήσουν το αντίπαλο τέρμα μόλις μια φορά, χωρίς να είναι αρκετό να σημειώσει γκολ.

Στο δεύτερο μέρος, η Παρί βρήκε δίχτυα στο 50’, όταν ο Τσούπο-Μότινγκ βρέθηκε μπροστά στην εστία και έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι κάνοντας το 1-0. Το 2-0 σημειώθηκε πέντε λεπτά αργότερα (55’), όταν ο Γκονσάλβες σκόραρε στο τέρμα της ομάδας του κάνοντας το 2-0 για την Παρί.

Στο 70’, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ένα λεπτό αργότερα ο Ντι Μαρία ανέλαβε την εκτέλεσή του, αλλά ο Ρέινετ στάθηκε εμπόδιο αποκρούοντας την μπάλα κρατώντας το 2-0. Στο 75’, ο Μπερνάτ βρήκε όμορφα τον Τσούπο-Μότινγκ, ο οποίος ήταν στην περιοχή και με ψυχραιμία έκανε το 3-0 για την ομάδα του.

Η Παρί δεν σταμάτησε όμως καθώς τροφοδότησε και με τέταρτο γκολ τους αντιπάλους. Στο 83’, ο Ντι Μαρία έκανε μια πολύ ωραία σέντρα στην περιοχή από το κόρνερ, βρήκε τον Μαρκίνιο, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, σημειώνοντας κάποιο γκολ και το 4-0 ήταν το τελικό σκορ.

Μονακό-Νιμ 2-2

Μονακό και Νιμ ήρθαν αντιμέτωπες στο Σταντ Λουί 2 και αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση, δημιουργώντας ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία χωρίς όμως επιτυχία. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν πριν την συμπλήρωση του ημιχρόνου. Στο 39’, ο Ονιεκούρου πάσαρε στον Σλιμάνι στην άκρη της περιοχής και αυτός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 45+1’, ο Μπεν Γιέντερ ήταν στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή για να πάρει το ριμπάουντ και να κάνει το 2-0 για την ομάδα του.

Η Νιμ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, απειλώντας το αντίπαλο τέρμα, ώσπου κατάφερε να μειώσει στο 70’. Ο Φεράτ έκανε την σέντρα στην περιοχή και ο Φιλιποτό πήρε την μπάλα, βρήκε τον χώρο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Στο 82’, ο Φεράτ πάσαρε στον Ντένκεϊ και αυτός από κοντά έκανε το 2-2, που έμεινε ως το τέλος.

Στρασβούργο-Ρεν 0-2

Στο Σταντ Ντε λα Μεϊνό, το Στρασβούργο υποδέχτηκε την Ρεν, αλλά γνώρισε την ήττα με 0-2.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 16ο λεπτό με τον Γκενιέρ να βρίσκει χώρ στην περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία, πετυχαίνοντας το 1-0. Το Στρασβούργο είχε την ευκαιρία να ισοδαρίσει στο 40’, όταν κέρδισε το πέναλτι, αλλά ο Μάρτιν, που ανέλαβε την εκτέλεσή του, δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα, ο οποίος έκανε καταπληκτική απόκρουση.

Στο 54’, Τραορέ και Νιάνγκ συνεργάστηκαν, με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία για το 0-2 των φιλοξενούμενων. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στην πορεία της αναμέτρησης και τ 0-2 έμεινε ως το τέλος.