«5αρα» για την Μπαρτσελόνα με υπογραφή Μέσι

Η Μπαρτσελόνα υποδέχτηκε την Μαγιόρκα στο Καμπ Νου για την 16η αγωνιστική της La Liga και επικράτησε με 5-2, με τον Μέσι να σημειώνει τα τρία από αυτά.

Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης από πολύ νωρίς – μόλις στο 7ο λεπτό – όταν ο τερ Στέγκεν βρήκε τον Γκριεζμάν στην περιοχή, ο οποίος είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα εκτός θέσης και εκμετελλεύτηκε την ευκαιρία να σκοράρει για το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα (17’), ο Γκριεζμάν έγινε δημιουργός, αφού βρήκε όμορφα τον Μέσι στο όριο της περιοχής και με ψυχραιμία έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας για το 2-0.

Ενώ οι ευκαιρίες για την Μπαρτσελόνα συνεχίστηκαν, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που σκόραραν. Σεβίγια και Μπουντιμίρ συνεργάστηκαν όμορφα, με τον τελευταίο να δέχεται την πάσα στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Οι «Μπλαουγκράνα» χρειάστηκαν δύο λεπτά για να σημειώσουν δύο ακόμα γκολ. Στο 41’, ο Μέσι δέχτηκε μια εξαιρετική πάσα από τον Ράκιτιτς και έκανε ένα δυνατό σουτ, σημειώνοντας το 3-1. Δύο λεπτά αργότερα (43’), ο ντε Γιόνγκ έδωσε την ασίστ στον Σουάρες, ο οποίος με υπέροχο τρόπο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-1, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Και στο δεύτερο μέρος, η Μπαρτσελόνα ήταν κυρίαρχη, δημιουργώντας ευκαιρίες στο αντίπαλο τέρμα, χωρίς να αλλάξει το σκορ. Στο 64’, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν, όταν ο Λόπεζ έστειλε την μακρινή πάσα στον Μπουντιμίρ, ο οποίος με κεφαλιά από κοντινή απόσταση έκανε το 4-2. Ωστόσο, η Μπαρτσελόνα βρήκε ξανά δίχτυα στο 84’, με τον Μέσι να σημειώνει το τρίτο του γκολ στην αναμέτρηση. Ο Σουάρες έκανε την ασίστ και ο Μέσι μέσα στην περιοχή έστειλε με δύναμη την μπάλα στα δίχτυα για το 5-2. Τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος του αγώνα και το 5-2 ήταν το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Ρομπέρτο, Πικέ, Βιδάλ

Μπαρτσελόνα: τερ Στέγκεν, Λενγκλέτ, Πικέ, Ρομπέρτο, ντε Γιόνγκ (Βιδάλ 64’), Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (Αλένα 72’), Γκριεζμάν (Πέρεζ 86’), Σουάρεζ, Μέσι

Μαγιόρκα: Ρέινα, Σάστρε, Βαλιέντ, Ράιγιο, Γκάμεζ Λόπεζ, Σεβίγια (Κούτσο 59’), Μπάμπα Μοχάμεντ (Σενέ 71’), Φέμπας, Ροντρίγκες, Μπουντιμίρ (Πρατς 85’), Κούμπο