“6αρα” της Βαλένθια στην Ουέσκα

Στην 36η αγωνιστική της La Liga, η Βαλένθια ήταν επιβλητική εκτός έδρας νικώντας την Ουέσκα με 2-6. Ένα γκολ χρειάστηκε η Βαγιαδολίδ για να πάρει τη νίκη απέναντι στην Ατλέτικο Μπιλμπάο.

Ουέσκα-Βαλένθια 2-6

Στο El Alcoraz, η Ουέσκα υποδέχτηκε την Βαλένθια και υποτάχθηκε στο ρυθμό της, αφού ηττήθηκε με 2-6.

Η αρχή για τους φιλοξενούμενους έγινε μόλις στο δεύτερο λεπτό, αφού ο Γκάμπριελ πάσαρε στον Βας, ο οποίος έκανε ένα ασταμάτητο σουτ για το 0-1.

Στο 16′, ο Ροντρίγκο έκανε μια ατομική προσπάθεια και έκανε ένα ωραίο χτύπημα, αλλάζοντας το σκορ σε 0-2.
Τέσσερα λεπτά αργότερα (20′), ο Μίνα δέχτηκε την πάσα και βρέθηκε τετ-α-τετ με το τερματοφύλακα, νικώντας τον για το 0-3.

Η Βαλένθια δεν σταμάτησε εκεί αφού στο 32′, με την σέντρα του Βας, ο Μίνα έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του τέρματος για το 0-4. Στο 40′, ο δείκτης του σκορ ανέβηκε με το αυτογκόλ που πέτυχε ο Ετσέιτα κάνοντας το 5-0.

Στο 51′, ο Ροντριγκο έκανε θαυμάσιο τελείωμα μετά την πάσα που δέχτηκε, φτάνοντας το σκορ στο 0-6. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο 66′, όταν ο Μελέρο πήρε ένα τυχερό ριμπάουντ και σκόραρε εξ επαφής για το 1-6. Το τελικό 2-6 διαμόρφωσε ο Γκαλάρ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Βαγιαδολίδ-Ατλέτικ Μπιλμπάο 1-0

Στο Χοσέ Θορίγια, Βαγιαδολίδ και Ατλέτικ Μπιλμπάο ήρθαν αντιμέτωπες με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 1-0.

Η Βαγιαδολίδ ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και επιχείρησαν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. Στο 21′, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Ρούμπιο βρήκε λίγο κενό και εξαπέλυσε το σουτ, νικώντας τον τερματοφύλακα για το 1-0. Οι προσπάθειες των γηπεδούχων συνεχίστηκαν, αλλά το 1-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος ήταν πεσμένος και δεν δημιουργήθηκαν πολλές ευκαιρίες. Η Ατλέτικ απείλησε δύο φορές λίγο πριν το τέλος, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και το 1-0 έμεινε ως το τέλος.