Back to back Κυπελλούχος Ελλάδας ο ΠΑΟΚ

Στον μεγάλο τελικό του φετινού κυπέλλου Ελλάδος βόλεϊ αντρών που διεξήχθη στην Ιεράπετρα της Κρήτης, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 στα σετ του ανταγωνιστικότατου Ηρακλή κατακτώντας έτσι και το τρόπαιο για το 2018-2019.

Του Θεόφιλου Μαυρουδή

Η ομάδα του Ηρακλή μπήκε στο παιχνίδι ανέλπιστα επιθετικά απέναντι στην ομάδα του Ντίμα Φιλλίποφ καθώς ηγούνταν του σκορ ακόμη και με +6 (13-19) σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο για το πρώτο σετ. Το εξαιρετικό βόλεϊ του “Γηραιού” συνεχίστηκε καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου σετ το οποίο και το κατέκτησε με σκορ 20-25 με τον ΠΑΟΚ να δείχνει να αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά.

Η ομάδα του ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές κατά τη διάρκεια του δεύτερου σετ καταφέρνοντας να πάρει μια διαφορά ασφαλείας στο επιμέρους σκορ κάτι το οποίο θα τους ανέβαζε και την ψυχολογία. Το double score στα μισά του δεύτερου σετ (16-8) αποτύπωνε περίτρανα την ανωτερότητα του “Δικεφάλου του Βορά” ο οποίος και ήθελε να επιτρέψει νωρίς στο ματς πριν να είναι αργά. Έτσι, το δεύτερο σετ έκλεισε θριαμβευτικά υπέρ του ΠΑΟΚ καθώς το 25-12 δεν άφησε κανένα απολύτως περιθώριο αντίστασης στον κακό στο δεύτερο σετ Ηρακλή.

Η διάρκεια του τρίτου σετ του μεγάλου αυτού τελικού του κυπέλλου Ελλάδος είχε πάρα πολλές αυξομειώσεις και εναλλαγές του σκορ καθώς μετά το αρχικό και ισοδύναμο 3-3, η ομάδα του Ντίμα Φιλλίποφ έφτασε τη διαφορά ακόμη και στους 4 πόντους (8-4) με τον “Γηραιό” όμως να απαντάει με εκπληκτική μείωση στον πόντο (13-12). Μετά όμως από αυτό το σημείο, ο Ηρακλής έδειχνε να μένει από δυνάμεις καθώς το 25-20 του τρίτου σετ έδωσε προβάδισμα με 2-1 πλέον στον ΠΑΟΚ ο οποίος και ήταν πολύ κοντά στην κατάκτηση του κυπέλλου με πάρα πολύ δύσκολη και επική ανατροπή.

Το τέταρτο σετ του ματς δεν είχε καμία σχέση με τα προηγούμενα δύο καθώς ο Ηρακλής ήταν ξανά ανταγωνιστικός και έτοιμος να φέρει τα πάνω κάτω στο κλειστό της Ιεράπετρας. Ενδεικτικό ήταν πως το σκορ ήταν σε απόλυτη ισορροπία σχεδόν μέχρι και τα μισά του σετ (5-5, 10-10) με το σκορ συνεχώς να εναλλάσσετε υπέρ του “Γηραιού” και με ισοφάριση του “Δικεφάλου του Βορά” μέχρι και το 10-10 όπου με πολύ δυνατό καρφί του Μουαγκουτούτια ο ΠΑΟΚ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά σε αυτό το σετ. Μετά όμως και από αυτό το σημείο, αν και οι τυπικά γηπεδούχοι πήραν ένα προβάδισμα με 3 πόντους διαφορά (18-15), ο Ηρακλής κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ σε 18-18 καθηλώνοντας έτσι όλους τους θεατές που βρίσκονταν το κλειστό της Ιεράπετρας. Μέχρι και τη λήξη του σετ, το σκορ ήταν συνεχώς σε απόλυτη ισορροπία με το 24-24 να είναι γεγονός και μετά από πραγματικά εξαιρετικό βόλεϊ εκατέρωθεν, ο ΠΑΟΚ κατέκτησε και το τέταρτο σετ με 27-25 κατακτώντας έτσι παράλληλα με 3-1 στα σετ το φετινό κύπελλο Ελλάδος βόλεϊ αντρών!