BCL: Τερμάτισαν πρώτες Χαποέλ Ιερουσαλήμ και Τούρκ Τέλεκομ

Η κανονική περίοδος του BCL τελείωσε και οι τελικές βαθμολογίες των 2 πρώτων ομίλων διαμορφώθηκαν.

Στον όμιλο Β η Χαποέλ Ιερουσαλήμ νίκησε εκτός έδρας την Άντβερπ με 73-88 και τερμάτισε στην πρώτη θέση με 11-3. Οι Ισραηλινοί είχαν ως κορυφαίους τους Ταμίρ Μπλατ με 13 και Τζον Χόλαντ με 11. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ντουζίνσκι με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η ΑΕΚ επικράτησε με 83-72 της Άνβιλ στο ΟΑΚΑ, τελειώνοντας έτσι την κανονική περίοδο με 9-4 ρεκόρ στην δεύτερη θέση. Αναλυτικά το ματς.

Η Μπαντίρμα νίκησε εύκολα με 81-66 την Ορτέζ στην Τουρκία, με τη γηπεδούχο να προκρίνεται τερματίζοντας στην τέταρτη θέση. Ο Εμάνουελ Τέρι με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος παίκτης των Τούρκων, ενώ για την γαλλική ομάδα διακρίθηκαν με 13 πόντους έκαστος οι Ντέντμον και Εμπόζ.

Η Μπούργος, κέρδισε με 87-71 την Ράστα Βέχτα και προχώρησε στην επόμενη φάση με 8-6. Οι Ισπανοί είχαν σε καλή βράδια τον Έαρλ Κλαρκ με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ,ακολούθησε ο Βίτορ Μπενίτε με 18 πόντους και 5 ασίστ.Οι φιλοξενούμενοι είχαν τους Ντέιβις και Γουέινραιτ με 14 πόντους ο καθένας.

Στον όμιλο Α η Σάσαρι δυσκολεύτηκε αλλα νίκησε εκτός έδρας την Μανρέσα με 61-64 και τερμάτισε την κανονική περίοδο με 11-3. Οι γηπεδούχοι είχαν ως διακριθέντα τον Κράβις με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ. Αντίστοιχα για τους νικητές ξεχώρισε ο Μπιλάν με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Η Τορούν ηττήθηκε εντός έδρας απο την Οστάνδη με 70-75, φτάνοντας έτσι τις 12 ήττες σε 14 ματς. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Μάκιντος και Ντε Βρίες με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Για την πολωνική ομάδα εξαιρετικοί ήταν οι Χόρνσμπι με 21 και Κούλιγκ με 20 πόντους.

Η Λιετκάμπελις νίκησε με 68-69 την Χάποελ Χολόν στο Ισραήλ, χάρις στις βολές του Βαλίνσκας. Για τους Λιθουανούς ξεχώρισε ο Σάκιτς με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ 17 είχε και ο Φόστερ για τους ηττημένους.

Η Στρασμπούρ ηττήθηκε απο την Τούρκ Τέλεκομ εντός έδρας με 89-90, με την τουρική ομάδα να τερματίζει πρώτη στον όμιλο της με 11-3. Οι Γάλλοι είχαν ως κορυφαίο τον Νταλό με 23 πόντους, ενώ ο Παραχούσκι έκανε double double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους εξαιρετικός ήταν ο Γουίλτζερ με 32 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Μπαϊγκούλ είχε 19.