CEV Challenge Cup: Για τρίτη διαδοχική χρονιά στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός, παρά την ήττα με 2-3 σετ από την Μπεκεσκάμπα, πήρε μια σπουδαία πρόκριση στους «4» του CEV Challenge Cup.

Oι «ερυθρόλευκες» πανηγύρισαν την πρόκριση στην ημιτελική φάση για 3η φορά σε 4 μόλις χρόνια ξεπερνώντας το εμπόδιο της Ουγγρικής Μπεκεσκάμπα.

Ο Ολυμπιακός πήρε σε 45 λεπτά τα δυο πρώτα σετ τα οποία χρειαζόταν για να σφραγίσει το εισιτήριο, σε συνέχεια της νίκης με 3-1 σετ στο πρώτο ματς στην Ουγγαρία. Στη συνέχεια και με δεδομένο ότι η πρόκριση είχε κριθεί, ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς προχώρησε σε αλλαγές, δίνοντας ανάσες στις βασικές και χρόνο συμμετοχής στις αθλήτριες που προέρχονταν από τον πάγκο, με την Μπεκσάμπα να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει τη νίκη, στο τάι μπρέικ (25-17, 25-17, 20-25, 21-25, 9-15).

Στην ημιτελική φάση ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Μπεζιέ (Γαλλία) –Άαχεν (Γερμανία), ο οποίος θα προκύψει την Τετάρτη (4/3) το βράδυ. Η Γαλλική ομάδα έχει τον πρώτο λόγο για πρόκριση αφού είχε κερδίσει με 3-0 σετ στο πρώτο ματς στη Γερμανία. Ο πρώτος αγώνας της φάσης των «4» θα πραγματοποιηθεί στο Ρέντη την Τετάρτη 18 Μαρτίου και ο επαναληπτικός σε Γαλλία ή Γερμανία την Τετάρτη 25 Μαρτίου.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 4-1. Η εικόνα δεν άλλαξε στην συνέχεια του σετ, με τον Ολυμπιακό να διευρύνει το προβάδισμά του (8-2, 11-3, 12-4). Οι “ερυθρόλευκες” έκαναν το 18-10, ενώ η Ζακχίου με άσσο ανέβασε τη διαφορά στους +10, για το 22-12. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ η Ζιβογίνοβιτς, έγινε το 23-12 και μετά από σερβίς άουτ από την Ουγγρική ομάδα, ο Ολυμπιακός πήγε στο πρώτο σετ μπολ με 24-14. Οι φιλοξενούμενες έκαναν ένα σερί 3-0, πηγαίνοντας την διαφορά στους 7 (24-17), ωστόσο με νέο σερβίς άουτ διαμορφώθηκε το 25-17, χάρη στο οποίο προηγήθηκε ο Ολυμπιακός με 1-0 σετ.

Στο δεύρερο σετ η εικόνα άλλαξε. Η ομάδα της Μπεκεσκάμπα προηγήθηκε με 1-4 και τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να καλεί τάιμ άουτ. Η Μπεκεσκάμπα αύξησε στο +4 το προβάδισμα της για το 5-1 με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 5-3. Μετά το 9-6 οι “ερυθρόλευκες” έκαναν ένα 4-0 σερί και αφού ισοφάρισαν σε 9-9, προσπέρασαν για πρώτη φορά στο 2ο σετ με 10-9. Στην συνέχεια και με ένα εκπληκτικό σερι 7-0, οι χάρη παίκτριες του Κοβάσεβιτς 9-6, έφτασαν στο 14-9. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν κυριαρχήσει ξανά και σταδιακά αύξησαν τη διαφορά φτάνοντας στο 15-10 και στο 17-10 με άσσο από την Ζιβογίνοβιτς. Στην συνέχεια τα πράγματα ήταν απλά για την ομάδα του Πειραιά, φτάνοντας στο 25-17, χάρη στο οποίο πήρε το δεύτερο σετ που χρειαζόταν και σφράγισε το εισιτήριο για τους «4» του Challenge Cup.

Στο τρίτο σετ ο προπονητής του Ολυμπιακού έδωσε «ανάσες» στις βασικές και χρόνο συμμετοχής στις παίκτριες που προέρχονται από τον πάγκο. Έτσι, η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με την Ουγγρική ομάδα να παίρνει τον έλεγχο και το σετ με 25-20, κάνοντας το 2-1. Η ίδια εικόνα υπήρχε στα δύο επόμενα σετ. Η Μπεκεσκάμπα έκανε το 2-2 στα σετ παίρνοντας και το 4ο με σκορ 25-20. Ενώ πήρε τελικά την νίκη με 3-2 σετ με σκορ 25-21, υποχρεώνοντας τον Ολυμπιακό στην πρώτη του φετινή ήττα. Ωστόσο, αυτό δεν κόστισε καθώς για ακόμη μια χρονιά, οι «ερυθρόλευκες» βρίσκονται στα ημιτελικά του Challenge Cup.

Tα σετ: 2-3 σε 74′  25-17 (22’), 25-17 (23’), 20-25 (23’), 21-25 (25’), 9-15 (15’)