Eurocup: Μεγάλες νίκες για Μάλαγα και Μπολόνια

Ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Eurocup με τον Προμηθέα να παίρνει σπουδαίο διπλό κόντρα στην Μακάμπι Ρισόν και την Μπολόνια

Για τον 1ο όμιλο, Ο Προμηθέας Πατρών έκανε ιδανική πρεμιέρα καθώς νίκησε με μεγάλη ευκολία την Μακάμπι Ρισόν με 55-88. Ντεμπούτο στο Eurocup με το δεξί για τον Προμηθέα Πάτρας.

Στο ίδιο όμιλο, Η Μονακό “πάτησε” την Ανδόρα με 82-66 χάρις στην εξαιρετική απόδοση του Τζαλίλ Ο’Μπράϊεν. Μόνος διασωθέντας από την ισπανική ομάδα ήταν ο Ντέζαν Τεντόροβιτς με 14 πόντους.

Επίσης για τον 1ο όμιλο, η Βίρτους Μπολόνια του Βινς Χάντερ που συνέχισε της καλές εμφανίσεις (17π.) “πήρε” το διπλό στην έδρα της Ράτιοφαρμ Ούλμ με 79-92. Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Γουίμς με18 π. και ο Χάντερ με 17π,  όπως και οι Μάρκοβιτς (16π., 8 ασίστ και 3 κλεψίματα) και Ρίτσι (15π). Για τους ηττημένους ο Ζόραν Ντράγκιτς πέτυχε 15 πόντους και με συμπαραστάτες τους Χάρβεϊ και Γουίλις με 13π.

Στον 2ο όμιλο, σπουδαίο ντεμπούτο στο Eurocup έκανε ο Ματ Λοτζέσκι (15 πόντοι, 7 ασίστ) ο οποίος μαζί με την απίστευτη εμφάνιση του Ταρίκ Φίλιπ (17 π., 10 ριμπ. και 7 ασ.) οδήγησαν την Τόφας σε νίκη υπερ της Λιμόζ με 84-71. Ο Τζέρι Μπουσιέ με 21 πόντους ήταν ο μόνος που πάλεψε για την νίκη.

Η Ρίτας κέρδισε την Κούμπαν σε ένα ματς θρίλερ με 92- 86 στη Ρωσία. Ρεκόρ καριέρας για τους νικητές με τον Μπέντζιους να σημειώνει 27 π΄. Δύσκολη και σημαντική νίκη πέτυχε η Παρτιζάν επί της Βενέτσια με 63-66.

Στο 3ο όμιλο, στην επιστροφή της στο Eurocup η Νταρουσάφακα ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της, επικρατώντας στη Λουμπλιάνα της Τσεντεβίτα με 73-79. Ο Κόλσον έκανε την διαφορά με 16π και 9 ριμπάουντ.

Η Μπρέσια πήρε σημαντική νίκη με 84-75 στην Ιταλία επί της Ούνικς Καζάν του Δημητρη Πρίφτη. Λάντσντον με 21 π και Βιτάλι με 14π (5 ριμπ. – 4 ασιστ) ξεχώρισαν για την ιταλική ομάδα, ενώ για την ρωσική ο Σμιθ με 22π και ο ΜακΚόλουμ με 16π. Άποντος ο Βαγγέλης Μάντζαρης σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Πρώτη νίκη και για την Ναντέρ που νίκησε εντός έδρας την Μπανταλόνα με 85-78. Η διαφορά των 17 πόντων εξανεμίστηκε στην τελευταία περίοδο, όμως ο Τσέρι με 3 ελεύθερες βολές στο τελευταίο λεπτό καθάρισε για τους γηπεδουχούς. Ο Αμερικάνος γκαρντ ήταν ο πολύτιμος παίκτης με 24 π και 9 ασίστ. Επισης ο Ντάλας Μούρ σκόραρε 20 πόντους, ενώ για την Μπανταλόνα ο Κλέμεν Πρέπελιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ με 23 πόντους.

Στον 4ο όμιλο, η Ουνικάχα Μάλαγα έδειξε χαρακτήρα και επικράτησε της Μπούντουτσνοστ με 83-70 στην Ισπανία. Πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους ο Χερούν με 19 πόντους σε λιγότερα από 19 λεπτά! και ο Άνταμς με 15π, σημειώνοντας μόνο τρίποντα! (5/7 τριπ). Μπάμφορθ με 19π και Κομπς με 16π ξεχώρισαν από τους φιλοξενούμενους.

Δύσκολη επικράτηση εκτός έδρας της Γαλατασαράι με 64-70 επί της Τρέντο. Χάρισον με 20 π και Γουιτινγκτόν με 18π και 8 ριμπ. βοήθησαν στα μέγιστα για να έρθει η νίκη.

Τέλος η έκπληξη της βραδιάς σημειώθηκε επί της Όλντεμπουργκ που ηττήθηκε εντός έδρας από την Γκντύνια με 74-78. Κορυφαίος παίκτης ο Μπόστιτς με 21 π για τους φιλοξενούμενους.