Final Four ήταν και πάει…

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ να προκριθεί στο Final Four του Basketball Champion League και παρόλο που νίκησε με 69-67  την Μπάμπεργκ στο ΟΑΚΑ δεν μπόρεσε να ανατρέψει το -4 της Γερμανία και αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης με την ομάδα της Βαμβέργης να παίρνει την πρόκριση για το φαιναλ-φορ.

Η ΑΕΚ έχασε έτσι τη ευκαιρία να βρεθεί ξανά στις κορυφαίες ομάδες του FIBA Champions league και να διεκδικήσει εκ νέου το βαρύτιμο τρόπαιο.

Ο κόσμος της ΑΕΚ ήταν συγκλονιστικός με το κλειστό “Ν.Γκάλης” να ζει μεγάλες στιγμές, ενώ οι φίλοι της ομάδας αποθέωσαν ένα δικό τους παιδί τον Νίκο Ζήση.

Κορυφαίοι από την Βασίλισσα ήταν οι Χάντερ και Τζέιμς με 19 πόντους και 12 αντίστοιχα ενώ απο την θριαμβεύτρια Μπάμπεργκ ο Ράις έκανε την διαφορά με 25 πόντους.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά και στα πρώτα πέντε λεπτά προηγούνταν με 10-6 με τον Σάκοτα και τον Χάντερ να έχουν σκοράρει από 4 πόντους ο καθένας. Η Μπάμπεργκ στην συνέχεια με ένα σερί 2-7 πήρε το προβάδισμα 2:44 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 12-13.

Στην συνέχεια η ΑΕΚ ήλεγξε τον ρυθμό του παιχνιδιού και κατάφερε να προηγείται στο τέλος με 20-17.

Στο 6′ του δεύτερου δεκαλέπτου η Βασίλισσα προηγούνταν με +5(28-23) και έπαιζε οργανωμένα και μεθοδικά.

Η αστοχία τον δύο ομάδων και τα λάθη οδήγησαν το ματς στο 2:40 πριν το τέλος του ημιχρόνου στο 30-28.

Ο Τζέιμς με μια όμορφη προσπάθεια και κάρφωμα έκανε το 32-28.

Το δεκάλεπτο βρήκε μπροστά την ΑΕΚ με 36-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε με πάθος και με την δύναμη του κόσμου έδειχνε κύριαρχη αν και δεν κατάφερε να πάρει μεγάλη διαφορά, ενδεικτικό ότι στα πέντε και τριάντα, η Βασίλλισα ήταν μπροστά με +6(43-37). Η εμπειρία της Γερμανικής ομάδας φάνηκε και αντέδρασε με ένα σερί 10-3(46-47). Όμως το πάθος της ΑΕΚ δεν την άφησε να παραιτηθεί και με δικό της σερί έφτασε στο 54-49.

Η εκκίνηση της ΑΕΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πολύ καλή με 9-2 υπέρ της Βασίλισσας(63-51). Η απάντηση της Μπάμπεργκ δεν άργησε να έρθει και με τρία τρίποντα έφερε την διαφορά στους 5 πόντους τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Η ομάδα από την Βαμβέργη με την διαφορά στους 4 πόντους έδωσε την μπάλα στον Ράις που με λέι απ έκανε το τελικό 69-67. Ο Λαρεντζάκης άστοχησε στην τελευταία επίθεση της αναμέτρησης με την Μπάμπέργκ να γνωρίζει την πιο γλυκιά ήττα της ιστορίας της αφού πήρε την πρόκριση για το φαιναλ-φορ αφήνοντας την περσινή κάτοχο εκτός συνέχειας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 36-32, 54-49, 69-67

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 12 (1), Σάκοτα 9 (4/11 σουτ), Λαρεντζάκης 10 (3/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μωραΐτης, Θίοντορ 9 (4/13 σουτ, 7 ασίστ), Σαντ-Ρος (0/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Γκρίφιν 5 (1), Γιαννόπουλος 5 (1), Χάντερ 19 (7/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ)

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Περέγκο): Χάρις 8 (7 ριμπάουντ), Ράις 25 (6/9 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 5 ασίστ), Ρούμπιτ 5, Σμιντ, Στάκι, Αλεξάντερ 8 (9 ριμπάουντ), Χέκμαν, Χίκμαν 4, Ολίντε, Τέιλορ 11 (3), Ζήσης 2

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 23/51 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 14/21 βολές, 43 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 9 λάθη, 9 κλεψίματα, 7 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάμπεργκ: Χάρις 8 (7 ριμπάουντ), Ράις 25 (6/9 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 5 ασίστ), Ρούμπιτ 5, Σμιντ, Στάκι, Αλεξάντερ 8 (9 ριμπάουντ), Χέκμαν, Χίκμαν 4, Ολίντε, Τέιλορ 11 (3), Ζήσης 2