Len Euroleague Γυναικών: Έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στο Final-4 ο Ολυμπιακός κόντρα στην Βουλιαγμένη

Αποφασιστικό βημα για την πρόκριση στο Final-4 της Len Euroleague Γυναικών έκανε ο Ολυμπιακός, καθώς το Σάββατο (8/9) πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη απέναντι στον ΝΟ Βουλιαγμένης με 10-8, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για την προημιτελική φάση.

Τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου πήρα το προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα το οποίο διατήρησε έως το ημίχρονο (5-4). Στην τρίτη περίοδο, οι “ερυθρόλευκες” κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν σε 5-5, ενώ προσπέρασε τον ΝΟΒ με 7-6. Στο τέταρτο οκτάλεπτο, η ομάδα του Χάρη Παυλίδη διατήρησε τα ηνία του αγώνα και πήρε πολύ σημαντική νίκη με 10-8. Πρώτη σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε η Κρίστμας με 4 τέρματα.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ   8-10

Τα οκτάλεπτα: 3-2 , 2-2 , 1-3 , 2-3

ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Κοτσιώνη, Πρωτοπαπά 2, Τσιμάρα, Ελληνιάδη 1, Γιαννοπούλου 1, Ξενάκη, Νίνου 2, Πάτρα Μ. 1, Κώτσια, Διαμαντοπούλου Β., Κοντονή 1, Καλαϊτζή, Μαυρωτά

Ολυμπιακος (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου Χ., Πλευρίτου Ε. 2, Μπενέκου, Ελευθεριάδου, Κρίστμας 4, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1, Πλευρίτου Μ. 1, Κανετίδου, Πλευρίτου Β. 1, Τσουκαλά, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου