Στο Europa League η Μίλαν

Στην 38η αγωνιστική και τελευταία αγωνιστική της Serie A η Μίλαν νίκησε με 3-0 την Κάλιαρι, ενώ ισόπαλο έληξε το ματς της Σαμπντόρια με την Μπρέσια με 1-1.

Στο Σαν Σίρο η Μίλαν ολοκλήρωσε το εξαιρετικό δεύτερο μισό της σεζόν, με νίκη κόντρα στην Κάλιαρι με 3-0.

Το σκορ άνοιξε στο 11ο λεπτό με το αυτογκόλ του Κλάβαν μετά από γύρισμα του Λεάο στο σημείο του πέναλτι.

Οι κόκκινοι διάβολοι μπορούσαν να σκοράρουν για δεύτερη φορά αλλά ο αειθαλής Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς νικήθηκε από τον Κράγκνο στο 44ο λεπτό.

Ο Σουηδός όμως έδειξε την κλάση του στο 55′ με εξαιρετική λόμπα, έκανε το 2-0 και το 57′ έγινε το τελικό 3-0 με το γκολ του Σάμου Καστιγιέχο με όμορφο πλασέ.

Η Μίλαν ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην 6η θέση και τους 66 βαθμούς παίρνοντας με το ντεμαράζ της, μία θέση για τα προκριματικά  του Γιουρόπα Λιγκ της επόμενης σεζόν. Απεναντίας η Κάλιαρι παρέμεινε στην 13η θέση και τους 45 βαθμούς.

Μπρέσια- Σαμπντόρια 1-1

Σε ένα πλήρως αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι η υποβιβασμένη Μπρέσια υποδέχτηκε την Σαμπντόρια, πρόσφεραν θέαμα και σκόραραν από μια φορά αμφότερες.

Το παιχνίδι καθ όλη την διάρκεια ήταν ισορροπημένο με την Σαμπντόρια να χάνει την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 27′ με το χαμένο πέναλτι του Φάμπιο Κουαλιαρέλα, κάτι το οποίο έκανε 41ο λεπτό με το τέρμα του Λερίς ύστερα από ασίστ του Ογγέλο.

Η απάντηση της Μπρέσια ήρθε στην αρχή του δεύτερου μέρους με το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Φαλκόνε και εκτέλεσε εύστοχα ο Τορρεγκρόσα στο 49′ για το τελικό 1-1.

Επίσης, οι δυο ομάδες είχαν από ένα ακυρωθέν τέρμα. Αρχικά, η Μπρέσια σκόραρε εκ νέου με τον Τορρεγκρόσα στο 72′ αλλά βρισκόταν σε εμφανή θέση οφσάιντ, όπως και ο Κουαλιαρέλα στο 95′.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Σαμπντόρια τελείωσε το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής με δύο κίτρινες κάρτες(81′,92′) του Άσκιλντσεν.

Η ομάδα της Γένοβας κατέληξε στην 14η θέση με 42 πόντους ενώ η Μπρέσια υποβιβάστηκε στη Σέριε Β’ καθώς η χρονιά της ήταν άσχημη και μάζεψε μόλις 25.