Nίκησε τη Λέστερ και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες για παραμονή η Νόριτς

Για την 28η αγωνιστική της Premier League, η Νόριτς υποδέχτηκε την Λέστερ, επικράτησε με 1-0 και πλέον κρατάει ζωντανές τις ελπίδες της για παραμονή.

Στο πρώτο ημίχρονο η Λέστερ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στον αγώνα, έχασε πολλές ευκαιρίες, είχε και δοκάρι με τον Πρατ, αλλά δεν κατάφερε να ξεκλειδώσει την άμυνα της Νόριτς.

Στο δεύτερο μέρος η Λέστερ συνέχισε να έχει την κυριαρχία του παιχνδιού, πέτυχε γκολ που ακυρώθηκε και στο τέλος κόντρα στην ροή του παιχνιδιού η Νόριτς σκόραρε και πήρε μια σημαντική νίκη.

Η Νόριτς είναι στη τελευταία θέση, αλλά κρατάει ακόμα τις ελπίδες της για παραμονή μετά από αυτή τη νίκη, καθώς έφτασε στους 21 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από την Άστον Βίλα που είναι πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού. Η Λέστερ από την πλευρά της παρέμεινε στην 3η θέση με 50 βαθμούς αλλά πλέον η Τσέλσι έχει την ευκαιρία να μειώσει την διαφορά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι για την Λέστερ. Στο 19΄ο Πρατ  παίρνει πάσα ακριβώς έξω από την περιοχή, σουτάρει προ το τέρμα, με τον Κρούλ να κάνει μια ωραία επέμβαση και να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Στο 25΄μία εξαιρετική πάσα βγάζει μόνο του τον Πρατ στην περιοχή, αυτός πέρασε τον τερματοφύλακα αλλά το σουτ του κατέληξε στο δεξί δοκάρι.

Ο Πέρεθ στο 37’ έκανε  μια ωραία κούρσα, βρέθηκε μέσα στην περιοχή, αλλά η προσπάθεια που έκανε προς την κάτω δεξιά γωνία απομακρύνθηκε από τον Κρούλ.

Ο Ιχεανάτσο βρέθηκε μέσα στην περιοχή στο 39΄, αλλά ένα το σουτ προς το τέρμα πέρασε πολύ έξω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Λέστερ σκόραρε με τον Ιχεανάτσο αλλά ο διαιτητής μετά από την χρήση του VAR, ακύρωσε το γκολ.

Πρώτη ευκαιρία για την Νόριτς στο 61ο λεπτό. Καλή πάσα, προς το Ντούντα, εκείνος από το ύψος της περιοχής προσπάθησε να νικήσει τον Σμάιχελ, που πραγματοποίησε μια φοβερή απόκρουση και σταμάτησε το σουτ.

Στο 70΄Γκολ! Ο Άαρον μετά από την σέντρα Λιούις, τσίμπησε την μπάλα και κατάφερε να κερδίσει τον Σμάιχελ για το 1-0.

Ο Ντρμιτς στο 90΄πήρε μια κάθετη πάσα μέσα στην περιοχή, σούταρε αμέσως, με τον Σμάιχλελ κάνει μια εξαιρετική απόκρουση.

Νόριτς: Κρούλ, Άαρονς, Χάνλεϊ, Γκοντφρέ, Λιούις, Τετέι, ΜακΛίν, Μπουεντια, Ντούντα, Κάντγουελ (68΄ Ρουπ), Πούκι (81΄ Ντρμιτς)

Λέστερ: Σμάιχελ, Περέιρα, Έβανς, Σογιουντσού, Τσίλγουελ, Τσουντχάρι (67΄ Ντίντι), Πέρεθ (78΄ Ολμπράιτον), Πρατ (73΄ Τίλεμανς), Μάντισον, Μπαρνς, Ιχεανάτσο