Παναιτωλικός- Βόλος: Νίκη «χρυσάφι» για τους Αγρινιώτες

Σημαντική νίκη πήρε ο Παναιτωλικός επί του Βόλου, στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία.

Για την 25η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ, ο Παναιτωλικός πήρε σπουδαίο εντός έδρας τρίποντο με 1-0 επί του Βόλου.

Το μοναδικό τέρμα του αγώνα πέτυχε ο Αριγίμπι στο 75ο λεπτό. Τα «καναρίνια» πήραν τρεις πολύτιμους βαθμούς και ανέβηκαν στην 11η θέση της κατάταξης, ξεπερνώντας Λαμία και ΟΦΗ και είναι στο +4 από την ΑΕΛ.

Στο πρώτα λεπτά του πρωτού μερούς ο Βόλος ξεκίνησε αρκετά δυναμικά ασκόντας ασφυκτικό πρέσιγνκ στην ομάδα του Αγρινίου.

Στο 3′ ο Νίνης απείλησε τον Κνετ χωρίς να κάνει την ζημιά.

Στο 18′ ο Καρέλης προσπάθησε να κάνει την ζημιά η μπάλα όμως πέρασε εκτός. Όσο περνούσαν τα λεπτά ο τίτορμος βελτίωσε την απόδοση του κάνοντας και χάνοντας αρκετές ευκαιρίες με τους Περέιρα, Αριγίμπι και Μεντίνα ( 26′,28’και 36′).

Στο 39′ οι Καρέλης και Εντιγκά δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Κλέιμαν.

Λίγο πριν το τέλος οι Βάντερσον και Μελίσσας σταμάτησαν τους Μπαριέντος και Μαρτίνες. Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Η επανάληψη θύμισε αρκετά τα πρώτα λεπτά του πρώτου μέρους. Όμως οι γηπεδούχοι γρήγορα πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 59′ ο Μάζουρεκ δεν μπόρεσε να γίνει επικίνδυνος απο καλό σημείο. Η ομάδα του Δέλλα είχε ζήλο στο πετύχει γκολ και αυτό έγινε στο 75′ με δράστη τον Αριγίμπι έπειτα από την σέντρα του Ταχάρ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Βόλος παραλίγο να φέρει το ματς στα ίσια όμως ο Δουβίκας δεν πρόλαβε την σεντρα του Φεράρι.

Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος με τον Παναιτωλικό να ανεβαίνει στην 11η θέση και να είναι στο +4 από την 14η ΑΕΛ.

Κίτρινες: Ντίας, Μάζουρεκ – Ριένστρα, Τσοκάνης

Παναιτωλικός (Δέλλας): Μελίσσας, Περέιρα, Μεντίνα (70΄ Τσιγγάρας), Κωνσταντόπουλος, Βάντερσον, Εντινγκά, Ντάλσιο (84΄ Μάλης), Μάζουρεκ (83΄ Ντουάρτε), Ντίας (54΄ Ταχάρ), Αριγίμπι, Καρέλης (70΄ Ματσόλα)

Βόλος (Λόπεθ): Κλέιμαν, Σάντσες, Φεράρι, Γκρίλο, Τέκιο, Τσοκάνης (77΄ Μπουένο), Ριένστρα (66΄ Μπαρτόλο), Δουβίκας, Μαρτίνες, Νίνης, Μπαριέντος