Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: «Ερυθρόλευκο» το ντέρμπι, Πάλεψαν και έχασαν στις λεπτομέρειες οι «Πράσινοι»

Ο Παναθηναϊκός έχασε στο ένα σουτ την ευκαιρία να πάρει την νίκη από τον Ολυμπιακό μέσα στο ΣΕΦ

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Basket League από τον Ολυμπιακό με 68-66 μετά από ένα δραματικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ και στην τελευταία επίθεση.

Μοιραίος για την ομάδα του Ράντονιτς ήταν ο Μπέικον ο οποίος αστόχησε στο τέλος στο σουτ που ενδεχομένως θα άλλαζε  όλα τα δεδομένα όχι μόνο της αναμέτρησης αλλά και της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Πλέον ο Παναθηναϊκός υποχώρησε στο 4-2 ενώ ο Ολυμπιακός έκανε το 8-0 και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου κλείδωσε την πρώτη θέση στην τελική βαθμολογία της κανονικής περιόδου.

Οι “Πράσινοι” πλήρωσαν τα πολλά λάθη που έκαναν 17 τον αριθμό από τα οποία οι γηπεδούχοι πήραν 24 πόντους  σε αντίθεση με τους μόλις 8 που έγραψε η στατιστική για την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς.

Ο Παναθηναϊκός στρίμωξε στα σχοινιά τον Ολυμπιακό, ήταν διαβασμένος και έτοιμος για την νίκη, φάνηκε προσηλωμένος στο πλάνο και στον στόχο προδόθηκε όμως από μικρές στιγμές αμυντικής ολιγωρίας κυρίως στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Ο Μουστάφα Φαλ κι ο Σάσα Βεζένκοβ ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων που είδαν τον Αϊζέια Κάναν να μπαίνει δυνατά στο ματς, ο Ντουέιν Μπέικον κι ο Νέιτ Γουόλτερς ξεχώρισαν από τους φιλοξενούμενους, μαζί με τον θετικό Γιώργο Παπαγιάννη που δεν ήταν πενταδάτος, αλλά έπαιξε 33 λεπτά.

Στα αρνητικά για τον Παναθηναϊκό το γεγονός ότι δεν πήρε πόντους από τους Πονίτκα 4 πόντοι, Γουίλιαμς 4 ενώ και ο Γκουντάιτις χρεώθηκε γρήγορα με 2 φάουλ και έμεινε σε πολύ χαμηλά νερά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Κάρδαρης, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-14, 35-38, 49-48, 68-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κάναν 8 (2/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Φαλ 17 (8/13 δίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 22 (4/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παπανικολάου 1, Λαρεντζάκης, Σλούκας 7 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπόλομποι 2, Πίτερς 1, ΜακΚίσικ 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 13 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς 4 (0/5 σουτ, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπέικον 20 (7/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 1, Λι 13 (3/7 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 11 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μποχωρίδης, Γ. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 4 (7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 λάθη)