Volley League Ανδρών: Νίκησε με δυσκολία τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης η Κηφισιά

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγυρίζει ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς απέναντι στο μαχητικό Εθνικό Αλεξανδρούπολης, επικρατώντας με 3-0 σετ. Η ομάδα του Εθνικού ήταν ανταγωνιστική στο 1ο και στο 3ο σετ και έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Νίκου Ζαλμά.

Με βασικό διαγώνιο τον Χαντ για πρώτη φορά εφέτος, χωρίς τον Ντε Πρα και με τον Νικολάκη να επιστρατεύεται στο 3ο σετ η Κηφισιά πήρε τη νίκη αλλά έδειξε πως ακόμα χρειάζεται χρόνο για να δέσει.

Ο Εθνικός εξέπληξε ευχάριστα με την εμφάνιση του, πάλεψε να πάρει ένα σε που θα τον έβαζε στον αγώνα ενώ στο 3ο σετ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν προηγήθηκε με 17-14 αλλά δε μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα. Η Κηφισιά χάρις ένα σερί 7-0 προσπέρασε 21-17 και πήρε τη νίκη αποφεύγοντας τις περιπέτειες. Κορυφαίοι από τον Εθνικό ήταν οι Δαλακούρας, Χατζόπουλος ενώ θετική παρουσία είχαν και οι Παπάζογλου, Τσιουτσιουλούδης. Δεν αγωνίστηκε τελικά ο Σέρβος πασαδόρος Μιχάιλο Λιουμπισάβλιεβιτς.

Στο 1ο σετ ο Εθνικός με τον πολύ καλό Χατζόπουλο προηγήθηκε 5-4, αλλά η Κηφισιά με τον Μπάιερς να κυριαρχεί και τον Χαντ να είναι αποτελεσματικός προσπέρασε 12-9. Με καλό μπλοκ και τους Τσιουτσιουλούδη, Χατζόπουλο να κυριαρχούν ο Εθνικός επέστρεψε και ισοφάρισε 18-18. Ο Χαντ με δύο κόντρες και ένα μπλοκ του Μπάση η Κηφισιά βρήκε τις λύσεις στα δύσκολα και πήρε το σετ αφού προηγουμένως ο Εθνικός μείωσε 24-23 με Χρηστουηλία, Δαλακούρα και ο Χαντ έκανε το 25-23.

Στο 2ο σετ το σερβίς του Κολτσιάκη άνοιξε γρήγορα το σκορ σε 12-6 και αργότερα το σερβίς του Μπάιερς έφερε τη διαφορά στο +9 (16-7). Η διαφορά διατηρήθηκε και το σετ έκλεισε άνετα για τους γηπεδούχους.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ όπου ο Εθνικός με το σερβίς του Χατζόπουλου και τις κόντρες του Χρηστουηλία προηγήθηκε 8-4. Οι ακρίτες κράτησαν τη διαφορά μέχρι το 17-14. Ο Παπάζογλου όμως έχασε το σερβίς και η Κηφισιά πήρε ανάσα και με το σερβίς του Νικολάκη και τις κόντρες του Χαντ έκανε συνολικό σερί 7-0 και προσπέρασε 21-17. Ο Χαντ ήταν ασταμάτητος και με προσωπικούς πόντους έκλεισε το σετ 25-19.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Κατσιάρας, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Παπασηφάκη.