Volley League Ανδρών: “Πρωταθλητής χειμώνα” ο Ολυμπιακός, στον Παναθηναϊκός το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ

Την 8η νίκη του στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Ολυμπιακός στο φινάλε του Α΄γύρου και πήρε τον άτυπο τίτλο του «πρωταθλητή χειμώνα». Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με 3-0 σετ του Παμβοχαϊκού. Σε ένα αγώνα διαφήμιση για το ελληνικό βόλεϊ, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ και πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην 2η θέση της βαθμολογίας. Με τον Χρυσόστομο Κολτσιάκη να «πληγώνει» την παλιά του ομάδα, ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς νίκησε με 3-1 σετ τον Ο.Φ.Η. σε ένα από τα ντέρμπι αγωνιστικής.

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League πανηγυρίζει ο Α.Σ.Ελπίς Αμπελοκήπων και μάλιστα εκτός έδρας στο φινάλε του Α΄γύρο. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση στο ντέρμπι της επιβίωσης που έγινε στην Αλεξανδρούπολη επικράτησε του τοπικού Εθνικού με 3-0 σετ και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Volley League των Ανδρών.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. – Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ 3-0

Με βασικό διαγώνιο τον Άκη Ασπιώτη που στο παρελθόν φόρεσε τη φανέλα του Παμβοχαϊκού και με βασικό λίμπερο τον Δημήτρη Τζιάβρα στη θέση του Μενέλαου Κοκκινάκη ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και πήρε δίκαια το τρίποντο που τον κράτησε στην κορυφή.

Ο Παμβοχαϊκός για ένα σετ ήταν ανταγωνιστικός έχοντας μάλιστα βασικό πασαδόρο τον νεοαποκτηθέντα Γάλλο πασαδόρο Νταβίντ Γκελ. Ο Βραζιλιάνος Μέντες ντε Σόουζα μπήκε στη θέση του Κωτσάκη αλλά ακόμα έδειξε ανέτοιμος.
Τα δύο πρώτα σετ ήταν μονόλογος του Ολυμπιακού και όλο το ματς ήταν το 2ο σετ. Με το σερβίς του Ασπιώτη ο Ολυμπιακός έκανε σερ 4-0 και ξέφυγε 7-3 αλλά ο Παμβοχαϊκός μείωσε τη διαφορά και με το σερβίς του Γκελ απάντησε με δικό του σερί 4-0 προσπερνώντας 9-8. Η ομάδα του Βραχατίου προηγήθηκε και 17-15 με τον Παπαδόπουλο αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 17-17 με δύο λάθος επιθέσεις του διαγωνίου του Παμβοχαϊκού. Με την επίθεση του Κανέλου και το μπλοκ του Λάππα ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε και 20-18 αλλά ο Ολυμπιακός με την επίθεση του Ασπιώτη και τον άσσο του Τερβαπόρτι ισοφάρισε. Προσπέρασε 24-22 με τους Κουμεντάκη, Ασπιώτη, ο Πέιν μείωσε 24-23 αλλά ο Πετρέας με πρώτο χρόνο έκλεισε το σετ κάνοντας το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ από το 8-5 και με σερί 5-0 από σερβίς και επιθέσεις του Ασπιώτη ο Ολυμπιακός ξέφυγε 13-5 και εκεί τελείωσε ο αγώνας.

Διαιτητές: Μουλά Λ., Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Κυργιαλάνη, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Μπίτσικα.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-23, 25-15) σε 79΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 5π. (3/7επ., 2 μπλοκ), Χουσάι 7 (4/12επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 46%υπ., 23%αρ.), Ανδρεάδης 7 (5/7επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ασπιώτης 20 (17/24επ., 3 άσσοι), Τερβαπόρτι 3 (1 μπλοκ, 2 άσσοι, 0/1επ.), Γκέργκι 5 (2/7επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 33%υπ., 25%αρ.) / Τζιάβρας (λ. – 41%υπ., 24%αρ.), Βουλκίδης, 2 (2/2επ.), Κουμεντάκης 5 (4/7επ., 1 μπλοκ, 83%υπ., 67%αρ.).

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Νεόφυτος): Δρογκάρης, Πέιν 7 (5/9επ., 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Ηρ. 11 (11/28επ.), Κωτσάκης 2 (1/8επ., 1 μπλοκ, 78%υπ., 67%αρ.), Κανέλλος 7 (5/7επ., 2 μπλοκ), Λάππας 5 (4/10επ., 1 μπλοκ) / Αχιλλεόπουλος (λ. – 35%υπ., 6%αρ.), Μάμαλης, Μέντες ντε Σόουζα 1 (1/7επ., 41%υπ., 24%αρ.), Γκελ 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Μπάρτζης, Γαβριήλ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. – Π.Α.Ο.Κ. 3-2

Με τον Βραζιλιάνο Ρανγκέλ να κάνει εκπληκτική εμφάνιση κόντρα στην παλιά του ομάδα και να αναδεικνύεται ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-2 σετ τον ΠΑΟΚ στο μεγάλο ντέρμπι που προοιωνίζει μεγάλες αναμετρήσεις και σπουδαίες αναμετρήσεις στη συνέχεια του πρωταθλήματος αλλά και του κυπέλλου. Οι πράσινοι παρότι έχαναν με 2-1 σετ πήραν τη σπουδαία νίκη που τους βάζει κι επίσημα στο κάδρο των διεκδικητών του τίτλου.

Ο ΠΑΟΚ παρά την ήττα του άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και αγωνίστηκε χωρίς τον Ρώσο Ιλίνκχ αλλά με βασικό ακραίο τον Σωτήρη Σωτηρίου. Νέα πρόσωπα στην ομάδα του Κώστα Δεληκώστα ήταν ο Βέλγος διαγώνιος Βαν ντε Ντρις που ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του αλλά και ο Σέρβος κεντρικός Μπιέλιτσα που πήγε πολύ καλά για πρώτη εμφάνιση.

Ο αγώνας είχε πάθος, ένταση, ανατροπές αλλά και ένα εξαιρετικό φινάλε με τον Παναθηναϊκό να κάνει καθοριστικό σερί 4-0 από το 10-10. Με το σερβίς του Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός πήρε πόντους από κόντρα επιθέσεις Στάροβιτς, Ράπτη, άσσο του Ρανγκέλ και μπλοκ του Πανταλέοντα για το 14-10. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με επίθεση του Γάτση και δύο άσσους τους Βαν ντε Νρις (14-13) και ο αγώνας τελείωσε με την καλύτερη φάση του αγώνα όπου ο Παναθηναϊκός μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες του Ράπτη τελείωσε με την επίεση του Στάροβιτς εν μέσω αποθέωσης. Είχε προηγηθεί προβάδισμα του Παναθηναϊκού 10-7 χάρις τον Ρανγκέλ και ισοφάριση του ΠΑΟΚ 10-10.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 25-21, 24-26, 25-16, 15-13) σε 137΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3π. (1/2επ., 2 μπλοκ), Στάροβιτς 12 (9/30επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 19 (11/19επ, 7 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος Χ. 19 (18/29επ., 1 άσσος, 47%υπ. 47%αρ.), Ράπτης 20 (18/41επ., 2 μπλοκ, 28%υπ., 15%αρ.), Πελεκούδας 3 (2/4π., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. – 65%υπ., 48%αρ.), Πανταλέων 7 (6/7επ., 1 μπλοκ), Μούχλιας.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 16π. (14/27επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 41%υπ., 27%αρ.), Φιλίποβ 1 (1 μπλοκ), Μπιέλιτσα 12 (6/17επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Σωτηρίου 9 (6/24επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 72%υπ., 28αρ.), Αρμενάκης 2 (1/4επ., 1 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 26 (20/54επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι) / Στεφάνου (λ. – 61%υπ., 39%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Χαραλαμπίδης, Τερζής 2 (1/1, 1 μπλοκ), Γάτσης 4 (4/6επ.), Εφραιμίδης.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ – Ο.Φ.Η. 3-1

H ομάδα του Νίκου Ζαλμά έπιασε τους 15 βαθμούς και βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Ο.Φ.Η. έμεινε στους 10 μαζί με τον Ηρακλή που αγωνίζεται αύριο με τον Φοίνικα. Από την Κηφισιά αγωνίστηκε για λίγο και νεοαποκτηθής Νίκος Παλέντζας ο οποίος πήρε τη θέση του Τέιλορ Χαντ που αποχώρησε. Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν πάντως το 1ο σετ…

Η Κηφισιά με «όπλο» το μπλοκ από τους Μπάιερς και Ντε Πρα «έτρεξε» ένα σερί 3-0 και προηγήθηκε με 12-9 στο 1ο σετ. Η διαφορά μειώθηκε στο -1 (23-22) μετά από μπλοκ του Τσούλαφιτς στον Μπατατζίμ, αλλά ο Ντε Πρα με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε διπλό σετ μπολ στην Κηφισιά (24-22). Το μπλοκ του ΟΦΗ σταμάτησε τον Παλέντζα διαμορφώνοντας το 24-23, ενώ στο δεύτερο σετ μπολ ο Ντε Πρα κάρφωσε άουτ για το 24-24. Ο Μπατατζιμ με κερδισμένο μπλοκ άουτ έφερε ξανά την Κηφισιά σε σετ μπολ 25-24. Στην επόμενη φάση ο Μπάιες με μπλοκ στον Σαρικεϊσογλου διαμόρφωσε το 26-24.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο 2ο σετ και με μπλοκ του Μπάση και άσος του Σπυριούνη έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων (7-2). Η Κηφισιά συνέχισε να «πληγώνει» την υποδοχή των φιλοξενούμενων και έφτασε στο +7 (10-3) μετά από φιλέ του Ρουμελιωτάκη σε επίθεση. Η διαφορά συντηρήθηκε και η Κηφισιά έφτασε άνετα στο 25-21  με πλασέ του Μπάση.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν «μεταμορφωμένοι» προς το καλύτερο στο 3ο σετ. «Έσπασαν» μπάλες ενώ με άσο του Καράμπαλι προηγήθηκαν 5-3. Με μπλοκ του Σαρικεΐσογλου στον Ντε Πρα το η διαφορά πήγε στο +4 για τον ΟΦΗ (7-11). Το τάιμ άουτ του Ζαλμά αφύπνησε τους παίκτες του που ισοφάρισαν 12-12 αλλά ο ΟΦΗ με σερί 3-0 χάρις το μπλοκ του Καρατζά και τα λάθη των γηπεδούχων ξέφυγε 15-12. Με τον Ρουμελιωτάκη να «πληγώνει» την υποδοχή της παλιάς του ομάδας ο ΟΦΗ έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε 23-15. Με επίθεση του Σαρικεϊσογλου έγινε το 25-16 και ο ΟΦΗ μείωσε σε 2-1 σετ.

Η Κηφισιά στο 4ο σετ μπήκε αποφασισμένη να «κλειδώσει» τη νίκη και πιέζοντας στο σερβίς με τον Μπάση προηγήθηκε 7-4. Οι φιλοξενούμενοι με διαδοχικούς πόντους τους Σαρικεϊσογλου έφεραν το σετ στα ίσα 12-12, ενώ στη φάση του αγώνα ο Ντε Πρα έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Κηφισιά 13-12. Με τον Χρυσόστομο Κολτσιάκη στο σερβίς να παίρνει δύο συνεχόμενους άσους και δύο έμεσους η Κηφισιά πήρε σημαντικό προβάδισμα 16-12 σε κρίσιμο σημείο του σετ. Ο ΟΦΗ πίεσε για την ανατροπή όμως η Κηφισιά άντεξε βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση. Ο Κολτσιάκης με επίθεση διαμόρφωσε το 22-17, δίνοντας σοβαρό προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Μπατατζίμ έδωσε εξαπλό ματςε μπολ 24-18, ο Τσούλαφιτς «έσβησε» το πρώτο με επίθεση, ενώ το παιχνίδι τελείωσε με επίθεση του Μπάση (25-19).

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Πρέντζας, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Τόλιος, Γεωργιάδης Στ., Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 25-21, 16-25, 25-19) σε 101΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 2π. (1/3επ., 1 άσσος), Κάιο Ντε Πρα 20 (20/39επ.), Μπάσης 11 (4/9επ., 5 μπλοκ), Σπυριούνης 10 (9/14επ., 1 άσσος, 87%υπ., 34%αρ.), Μπατατζίμ 13 (11/28επ., 2 μπλοκ, 77%υπ., 38%αρ.), Μπάιερς 8 (4/8επ., 4 μπλοκ) / Κάπελας (λ. – 88%υπ., 24%αρ.), Παλέντζας, Συναδινός (λ), Κολτσιάκης 4 (1/2επ., 3 άσσοι), Ρούσης, Μελλές.

Ο.Φ.Η. (Δημήτρης Ζλατιλίδης): Ρουμελιωτάκης 7π. (7/19επ., 57%υπ., 29%αρ.), Στοροζίλοφ 2 (2/2επ.), Τσέλιος, Καραμπαλί 8 (5/11επ., 3 άσσοι), Σαρικεΐσογλου 13 (9/20επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 61%υπ., 36%αρ.), Τσούλαφιτς 14 (10/24επ., 4 μπλοκ) / Γκαράς (λ. – 56%υπ., 22%αρ.), Τεφτσής (λ), Καρατζάς 6 (4/7επ., 2 μπλοκ), Κομητούδης, Κοσκινάς.

Μ.Γ.Σ.ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ – Α.Σ.ΕΛΠΙΣ 0-3

Με όπλο το μπλοκ που απέφερε 14 πόντους (από 6 πόντους πήραν στο μπλοκ Μανωλάκης και Ιλουόνι) η Ελπίδα είχε τον έλεγχο σε όλο τον αγώνα με εξαίρεση το ξεκίνημα του 3ου σετ όπου ο Εθνικός πήρε μικρό προβάδισμα στο σκορ. Καλές εντυπώσεις άφησε για την Ελπίδα ο νέος πασαδόρος Πολωνός Μακόφσκι που σημείωσε και 5 πόντους.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 15-25, 20-25) σε 66΄.

Μ.Γ.Σ.ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γιώργος Ανδραβίζος): Κ.Δαλακούρας 19 (16/32επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 67%υπ., 30%αρ.), Τσιουτσιουλούδης 2 (1/5επ., 1 μπλοκ), Χατζόπουλος 5 (2/3επ., 3 μπλοκ), Μπίκος 4 (4/14επ., 41%υπ., 12%αρ.), Παπάζογλου, Χρηστουηλίας 4 (3/7επ., 1 άσσος) / Κοντοστάθης (λ. – 44%υπ., 38%αρ.), Ζαχαρούλης, Πιτακούδης 3 (3/11επ.).

Α.Σ.ΕΛΠΙΣ (Σπύρος Γκολίτσης): Μανωλάκης 10π. (2/3επ., 6 μπλοκ, 2 άσσοι), Χαριδήμου 15 (13/26επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μακόφσκι 5 (3/4επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Καπετανίδης 10 (9/15επ., 1 άσσος50%υπ., 38%αρ.), Παπαδόπουλος Κυρ. 6 (3/6επ., 3 άσσοι, 69%υπ., 42%αρ.), Ιλουόνι 12 (6/9επ., 6 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. – 86%υπ., 71%αρ.).