Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα ο Παναιτωλικός

Για την 13η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ, ο Παναιτωλικός επικράτησε με 2-1 επί του ουραγού του πρωταθλήματος Απόλλωνα Σμύρνης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο «Τίτορμος» μπήκε πιο δυναμικά είχε την κατοχή της μπάλας, με αποτέλεσμα να προηγηθεί μόλις στο 3΄με το σουτ του Ουίλιαν μέσα από την περιοχή ,έπειτα από ασίστ του Τσοκάνη.  Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τις δυο ευκαιρίες των Τομάς και Ελ Χέλβε στο 4΄και στο 7΄. Τα καναρίνια που είχαν το πάνω χέρι στο ματς διεύρυναν το δείκτη του σκορ 2-0 στο 25΄με τον Μοραρ να εκτελεί τον  Χουάντερσον από το ημικύκλιο της περιοχής.

Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τον Παναιτωλικό να προηγείται και να κυριαρχεί στο γήπεδο.

Στην επανάληψη η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ μπήκε δυναμικά στον αγώνα με αποτέλεσμα στο 47΄να μειώσει με τον Τόμας. Μετα το γκολ ο Απόλλων πάτησε γκάζι αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες. Στην συνέχεια του αγώνα η ομάδα του Δέλλα ισορρόπησε και απείλησε τον Χουάντερσον με τους Μαζουρεκ ,Ντιας και Ουιλιαν όμως και οι τρεις δεν κατάφεραν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα.

Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος με τον Παναιτωλικό να επιστρέφει στα θετικά αποτελέσματα φτάνοντας στην 8η θέση με 18 βαθμούς ,ενώ για τον Απόλλων Σμύρνης στενεύουν τα περιθώρια καθώς έμεινε στους 2 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Μαρινάκης, Τσοκάνης, Μαλής, Άργκους, Ντίας, Λουσέρο, Μανά (68′ Λιάβας), Μπαρμπόσα (85′ Τσιγγάρας), Μοράρ (60′ Μάζουρεκ), Καμαρά

Απόλλων Σμυρνης: Χουάντερσον, Τζανετόπουλος, Κοντοές, Λούκιτς, Οριουέλα, Ακόστα (66′ Ναδάλες), Κονέ, Γκίνο (46′ Ντούρσο), Τομάς, Τριάδης (35′ Ντεφεντερίκο), Ελ Χέλβε