Πήρε το Λονδρέζικο ντέρμπι η Άρσεναλ

Για την 23η αγωνιστική της Πρέμιερ Λίγκ η Άρσεναλ πέτυχε νίκη τετράδας με 2-0 επί της Τσέλσι στο Έμιρεϊτς, επιστρέφοντας στις νίκες μετά την ήττα τους από την Γουέστ Χαμ.

Οι «κανονιέρηδες» μπαίνουν δυναμικά για την θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ οι «Μπλε» διατηρούν την τετάρτη θέση, όμως έχουν στην πλάτη τους, την Άρσεναλ και την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να την καταδιώκουν.

Στο πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι «κανονιέρηδες» μπήκαν καλύτερα απειλώντας τον Κέπα με τον Ομπαμεγιάνγκ στο 4΄. Λίγα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Παπασταθόπουλο, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 10΄ οι «μπλε» απάντησαν τις ευκαιρίες με τον Αζάρ να αστοχεί. Η ομάδα του ‘Εμερι προηγήθηκε στο 14΄με τον Λακαζέτ να νικά τον Κέπα από την κλειστή του γωνία.

Μετά το γκολ η Τσέλσι ανέβασε στροφές, προσπάθησε να παραβιάσει την εστία του Λένο με το άστοχο ψηλοκρεμαστό σουτ του Πέδρο.  Στο 24 ΄ ο Ζορζίνιο προσπάθησε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Άρσεναλ, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι.

Το 2-0 το πέτυχε με τον ώμο ο Κοσιελνί στο 39′,  έπειτα από την πάσα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου.

Η Τσέλσι προσπάθησε να μειώσει στο 45΄με τον Μάρκος Αλόνσο όμως η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Λένο.

Στην επανάληψη η Τσέλσι μπήκε δυναμικά έχοντας την κατοχή της μπάλας, με αποτέλεσμα  στο 56΄ και 59΄ Πέδρο και Αλόνσο έχασαν τις ευκαιρίες να πετύχουν το γκολ. Αν και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεωμν η ομάδα του Σάρι δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα τον Λένο, καθως οι  Κονσιελνί και Παπαστοθόπουλος ήταν οι «φύλακες Άγγελοι» για τους γηπεδούχους. Η άτυχη στιγμή για τους γηπεδούχους ήταν ο τραυματισμός του Μπεγιερίν στο γόνατο που μάλλον θα τον αφήσει εκτός γηπέδων για αρκετό καιρό.

Άρσεναλ: Λένο, Μπεγερίν (72′ Ελνένι), Παπασταθόπουλος, Κοσιελνί, Κολάσινατς, Τζάκα, Τορέιρα, Γκεντουζί, Ράμσεϊ (67′ Μέιτλαντ – Νάιλς), Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ (68′ Ιγουόμπι)

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Νταβίντ Λουίζ, Αλόνσο, Καντέ, Ζορζίνιο, Κόβασιτς (63′ Μπάρκλεϊ), Πέδρο (80′ Χάντσον – Οντόι), Αζάρ, Γουίλιαν (68′ Ζιρού)