Πήρε το τρίποντο ο Ολυμπιακός κόντρα στον σκληρό Παναιτωλικό

Για την 12η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 2-1 επί του Παναιτωλικού στο Καραϊσκάκη. Με τους «Πειραιώτες» να συνεχίζουν το θετικό σερί στο Φάληρο κόντρα στο «Τίτορμο».

Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας επιχειρώντας πρώτος να ανοίξει το σκορ με τον Φορτούνη στο 7΄ με τον Κυριακίδη να αποσιωπεί το κίνδυνο. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι ερυθρόλευκοι είχαν την πρωτοβουλία τον κινήσεων με τους φιλοξενούμενους να αντέχουν στην πίεση, όμως στο 11΄ ο Ποντένσε έβαλε μπροστά την ομάδα του σε ένα σουτ που κόντραρε στον Άργκους και κατέληξε στα δίχτυα του άτυχου Κυριακίδη . Μετά το γκολ ο Παναιτωλικός προσπάθησε να απειλήσει στο 15΄ τον Σα αλλά το σουτ Μοράρ το μπλόκαρε ο Πορτογάλος πορτιέρο . Στο 18΄ ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Ναουέλ, όμως ο Άργκους τον σταμάτησε με ωραίο τάκλιν.  Με την συμπλήρωση είκοσι λεπτών οι Πειραιώτες πήραν μέτρα μέσα στο γήπεδο με αποτέλεσμα στο 25΄ να διευρύνουν τα τέρμα τους με τον Γκερέρο έπειτα από την κεφαλιά ασίστ του Βούκοβιτς στο φάουλ του Φορτούνη. Ο Σέρβος αμυντικός έκανε την πάσα από θέση οφσάιντ.

Ο ρυθμός του αγώνα από το 30΄ και μετά άρχισε να πέφτει με τον Παναιτωλικό να ανακτά την κατοχή της μπάλας, προσπαθώντας να παραβιάσει την εστία του Σα σε τρεις περιπτώσεις στο 35΄,37΄και 38΄ με δράστη το Μάζουρεκ όμως ο Αργεντινός άσος ήταν άτυχος.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι Αγρινιώτες έδειχναν πιο ζωηροί, αλλά ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να βρει ο γκολ από τα πλάγια. Στο 53΄  τα καναρίνια έμειναν με δέκα παίκτες, διότι ο Χαντάκιας είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα . Σε φάουλ που έκανε στον Φορτούνη .

Στην συνέχεια του αγώνα ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και απειλούσε τους φιλοξενούμενους αλλά ο εξαιρετικός Κυριακίδης δεν άφησε του ερυθρόλευκους να παραβιάσουν την εστία του.

Αν και με δέκα παίκτες οι Αγρινιώτες δεν φοβήθηκαν το ματς, με αποτέλεσμα να μειώσουν στο 70΄ με τον Καμαρά να νικά την άμυνα των ερυθρόλευκων και τον Σα με το εξαιρετικό του πλασέ. Ο επιθετικός από την Σιέρα Λεόνε είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο ένα λεπτό πριν.  Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Πλέον ο Παναιτωλικός είναι στην 9η θέση με 15 βαθμούς, ενώ ο Ολυμπιακός είναι στην 2η θέση με 26 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Καμαρά (64′ Νάτχο), Φορτούνης (87′ Μπουχαλάκης), Ποντένσε, Ναουέλ (73′ Τοροσίδης), Γκερέρο.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Ρότσα, Χαντάκιας, Άργκους, Ντίας, Λουσέρο, Μάζουρεκ, Μανά (83′ Γιαννιώτης), Ουίλιαν (56′ Μαλής), Μοράρ (68′ Καμαρά).