Αγνώριστος στο πρώτο, καταιγιστικός στο δεύτερο, ο Ολυμπιακός νίκησε το Περιστέρι!

Δύο… διαφορετικές ομάδες για τον σημερινό Ολυμπιακό, ο οποίος για τη 10η αγωνιστική της Basket league, επικράτησε με 92-69 του Περιστερίου Βίκος Cola. Στο πρώτο μέρος το Περιστέρι έφτασε το +19, με τον Ολυμπιακό να απαντά με +26 στο δεύτερο.

Έτσι, ο Ολυμπιακός βρίσκεται στη 2η θέση και στο 9-1, ενώ το Περιστέρι ακολουθεί με 8-2.

Το ματς

Το Περιστέρι στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερο και εκμεταλλευόμενο την αστοχία του Ολυμπιακού, έφτασε μέχρι και το +19 στα μισά της δεύτερης περιόδου. Από εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός άρχισε να γίνεται πιο εύστοχος, να μαζεύει τη διαφορά και πολύ νωρίς στο τρίτο δεκάλεπτο, πήρε ξανά τα πρωτεία και δεν ξαναβρέθηκε πίσω στο σκορ.

Την «έκρηξή» του, την έκανε στο τρίτο δεκάλεπτο όταν σημείωσε 32 πόντους, ενώ στην τέταρτη έφτασε μέχρι και το +26.

Σε γενικές γραμμές, ο Ολυμπιακός μπορεί να χαρακτηριστεί άστοχος στο πρώτο ημίχρονο και σοβαρότατος στο δεύτερο.

Μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα, ο Στρέλνιεκς δέχθηκε χτύπημα και αποχώρησε τραυματίας.

Ο Ολυμπιακός με τον Μιλουτίνοφ προηγήθηκε με 6-2, ωστόσο το Περιστέρι πήρε τα πρωτεία με 6-12, κάνοντας ένα σερί 0-10. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έφτασε ως και στο +7, με 10-17 και 12-19. Η πρώτη περίοδος έληξε με τους Περιστεριώτες μπροστά, με 16-21, εξαιτίας της αστοχίας του Ολυμπιακού.

Το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, βρήκε το Περιστέρι στο +15 με 16-31 και στη συνέχεια με +19 και19-38. Τότε, ο Ολυμπιακός παίζοντας πιο συγκεντρωμένα, άρχισε να μαζεύει τη διαφορά, ενώ άρχισε να παίζει «μπάλα» και η κερκίδα. Με τον Τουπάν, αρχικά μείωσε σε 26-38 με γκολ-φάουλ, ωστόσο σε νεκρό χρόνο, ο Γιάννης Αγραβάνης με τρίποντο έκανε το 26-41. Ο Τουπάν, έφερε πάλι τη διαφορά σε μονοψήφιο, με 39-48.Με 3 ελεύθερες βολές του Τουπάν, το ημίχρονο έληξε με 42-48.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και με Παπανικολάου, Πρίντεζη και Σπανούλη πήρε το προβάδισμα με 49-48. Με μια βολή και ένα καρφωμα του Μιλουτόνοφ ήρθε το 52-50 για να έρθει ένα σόλο του “kill bill” και να κάνει το 56-50. Πάλι ένα τρίποντο του Σπανούλη έφερε το 61-52. Ο Κώστας Παπανικολάου ανέβασε τη διαφορά στο +13 για το 70-57. Ο Βεζένκοβ έκανε με τρίποντο και φάουλ το 74-58 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο 4ο δεκάλεπτο. Το τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη και οι βολές του Σάσα Βεζένκοβ έφεραν το +21 για τον Ολυμπιακό και το 79-58. Ο Γκος ανέβασε τη διαφορά στο 81-58. Ο Γιώργος Μπόγρης έκανε το 90-64 φτάνοντας στο +26, πριν το τρίποντο των περιστεριωτών, για το 90-67. Τελικό σκορ, 92-69 και ο Ολυμπιακός έχει την προσεχή Πέμπτη το ματς με την Νταρουσάφακα για την Ευρωλίγκα και στη συνέχεια διακοπή για την Πρωτοχρονιά.

Κορυφαίοι του αγώνα, ο Άξελ Τουπάν και ο Βασίλης Σπανούλης με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα. Καλύτερος για το Περιστέρι ο Μπέντιλ με 18.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 26-27, 32-10, 18-11

Ολυμπιακός (Μπλατ): Βεζένκοβ 10 (2), Μιλουτίνοφ 9, Παπανικολάου 8 (2), Στρέλνιεκς, Γουίλιαμς-Γκος 4, Πρίντεζης 9, Σπανούλης 14 (2τρ., 7ασ.), Μπόγρης 2, Μάντζαρης 3 (1), Τουπάν 17 (3), Τίμα 4, ΛεΝτέι 12.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 5 (1), Γκρέι 5, Σίρκο 4 (1), Ντάνιελ 6 (1), Κάλαχαν 9 (1), Μουράτος 2, Σκορδίλης 13 (1), Φιλιππάκος, Αγραβάνης 4 (1), Μπεντίλ 18 (2τρ., 10ριμπ.), Καράμπελας 3 (1).