Ισόπαλες Ντουνάισκα Στρέντα και Κρακοβία – Με το δεξί οι Κυπριακές ομάδες

Στον α’ προκριματικό γύρο του Europa League, οι Κυπριακές ομάδες έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση, αφού επικράτησαν στον πρώτο αγώνα της σειράς, ενώ στην ρεβάνς θα κριθεί η πρόκριση για το ζευγάρι Ντουνάισκα Στρέντα και Κρακοβία, αφού αναδείχτηκαν ισόπαλες (1-1), ο νικητής του οποίου θα αγωνιστεί απέναντι στον Ατρόμητο.

Στο MOL Αρένα, Ντουνάισκα Στρέντα και Κρακόβια αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1 και η πρόκριση στον δεύτερο γύρο θα κριθεί στην ρεβάνς στην Πολωνία. Με αυτογκόλ του Κρούζλιακ στο 40’ και το γκολ του Ντίβκοβιτς στο 44’ διαμορφώθηκε το τελικό σκορ και η ομάδα που θα επικρατήσει την επόμενη εβδομάδα (18/7) θα αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο στον δεύτερο γύρο των προκριματικών.

Στο ΑΕΚ Αρένα, η ΑΕΚ Λάρνακας χρειάστηκε μόλις ένα γκολ για να πάρει την νίκη απέναντι στην Πετροκούμπ. Στο τέταρτο λεπτό, ο Χέβελ κατάφερε να βρει διάδρομο και να κάνει το σουτ, σημειώνοντας το 1-0. Τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο μέρος, η Κυπριακή ομάδα κράτησε το προβάδισμα, αφού δεν κατάφερε να σημειώσει άλλο γκολ, με τις ευκαιρίες των φιλοξενούμενων να μην επαρκούν.

Στο Μαριγιαμπόλς Σπόρτο Σέντρο Σταντιόνμας, η Κάουνο Ζαλγκίρις ηττήθηκε από τον Απόλλων Λεμεσού με 0-2 κάνοντας δύσκολο το έργο ενόψει της ρεβάνς.

Με το σουτ του Πίτα στο 14’ και το εύστοχο πέναλτι στο 90’ από τον Ζελάγια ο Κυπριακός σύλλογος επικράτησε με 2-0, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον δεύτερο προκριματικό γύρο.

Δυναμό Τιφλίδας, Μάλμε και Μόλντε θα έχουν εύκολο έργο στην ρεβάνς εκτός έδραας, αφού τροφοδότησαν με πολλά γκολ τις Ενγκορντανί (6-0), Μπαλιμένα (7-0) και ΚΡ Ρεϊκιαβικ (7-1) αντίστοιχα και μπορούν να πανηγυρίζουν από τώρα την πρόκριση.

Αποτελέσματα:

Πιούνικ (Αρμ)-Σκούπι (Βμκ) 3-3

Ορντάμπασι (Kαζ)-Τορπέντο Κιουταΐσι (Γεω) 1-0

Βέντσπιλς (Λετ)-Τιούτα (Αλβ) 3-0

Αλασκέρτ (Αρμ)-Μακεντόνιγια (Βμκ) 3-1

ΑΕΚ Λάρνακας (Κυπ)-Πετροκούμπ (Μολ) 1-0

Λατσί (Αλβ)-Χάποελ Μπίερ Σέβα (Iσρ) 1-1

Νάρβα (Eσθ)-Μπουντούτσνοστ (Μαυ) 0-2

Κουόπιο (Φιν)-Βιτέμπσκ (Λευ) 2-0

Σαμπάιγ (Αζε)-Universitatea Craiova (Ρου) 2-3

Φλόρα (Eσθ)-Ραντνίτσκι Νις (Σερ) 2-0

Μπάλτζαν (Μλτ)-Ντομζάλε (Σλο) 3-4

Ριτεριάι (Λιθ)-Κλάκσβικ (Νφε) 1-1

Ρουζομπέροκ (Σλκ)-Λέφσκι Σόφιας (Bου) 0-2

Ακαντέμιγια Πάντεφ (Βμκ)-Ζρινιέσκι (Βοσ) 0-3

Δυναμό Τιφλίδας (Γεω)-Ενγκορντανί (Ανδ) 6-0

Κάουνο Ζαλγκίρις (Λιθ)-Απόλλων Λεμεσού (Κυπ) 0-2

Κρουσέιντερς (Βιρ)-B36 Τόρσαβν (Νφε) 2-0

Λιεπάγια (Λετ)-Δυναμό Μινσκ (Λευ) 1-1

Μάλμε (Σου)-Μπαλιμένα (Βιρ) 7-0

Μακάμπι Χάιφα (Iσρ)-Μούρα (Σλο) 2-0

Μόλντε (Νορ)-ΚΡ Ρεϊκιαβικ (Ισλ) 7-1

Μπραν (Νορ)-Σάμροκ Ρόβερς (Iρλ) 2-2

Μπρόντμπι (Δαν)-Ιντερ Τούρκου (Φιν) 4-1

Ντέμπρετσεν (Ουγ)-Κούκσι (Αλβ) 3-0

Ράντνικ Μπιγελίνα (Βοσ)-Σπάρτακ Τρνάβα (Σλκ) 2-0

Σόλιγκορσκ (Λευ)-Χιμπέρνιαν (Μλτ) 1-0

Σπεράντα Νισπορένι (Μολ)-Νέφτσι Μπακού (Αζε) 0-3

Φόλα (Λουξ)-Τσικούρα (Γεω) 1-2

Κόναζ Νόμαντς (Ουα)-Κιλμάρνοκ (Σκω) 1-2

Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλο)-RFS (Λετ) 2-3

Γιουρόπα (Γιβ)-Λέγκια Βαρσοβίας (Πολ) 0-0

Ζέτα (Μαυ)-ΜΟΛ Βίντι (Ουγ) 1-5

Ντουνάισκα Στρέντα (Σλκ)-Κρακόβια (Πολ) 1-1

Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρου)-Μιλσάμι (Μολ) 2-0

Τσουκαρίκι (Σερ)-Μπάνατς (Αρμ) 3-0

Αμπερντίν (Σκω)-Ροβανιέμι (Φιν) 2-1

Κλίφτονβιλ (Βιρ)-Χάουγκεσουντ (Νορ) 0-1

Κορκ Σίτι (Iρλ)-Νιέντερκορν (Λουξ) 0-2

Σεντ Πάτρικς (Iρλ)-Νόρκεπινγκ (Σου) 0-2

Μπρίγιεκ (Βοσ)-Κ. Αλμάτι (Kαζ) 1-2

Χόνβεντ (Ουγ)-Ζαλγκίρις (Λιθ) 3-1

Μπρέινταμπλικ (Ισλ)-Βαντούζ (Λιχ) 0-0

Στιαρνάν (Ισλ)-Λεβάντια (Eσθ) 2-1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*