Έκανε αυτό που έπρεπε

Ο Παναθηναικός ΟΠΑΠ έκανε το καθήκον του επικράτησε της Ζαλγκιρις στο ΟΑΚΑ με 96-94 για την 20η αγωνιστική της ευρωλίγκας και διατηρήθηκε σε τροχιά τετράδας.

Μέτα από αυτό το αποτέλεσμα οι πρωταθλητές ανέβηκαν στο 12-8 και περιμένουν την άλλη βδομάδα τη Βιλέρμπαν προκειμένου να αναρριχηθούν ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία της ευρωλίγκας.

Ο Παναθηναικός ΟΠΑΠ έβγαλε ενέργεια στην άμυνα όταν χρειάστηκε και κατάφερε να κερδίσει την αρκετά αξιόμαχη ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους η οποία δεν παράτησε ούτε σε ένα σημείο τον αγώνα βάζοντας ακόμα και στο τέλος δύσκολα στην ομάδα του Ρικ Πιτίνο καθώς επέστρεψε από το -11(89-78) στο -3(94-91) και στο -2(96-94 7,5 δεύτερα πριν το τέλος).

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Τάιρις Ράις με 20 πόντους με τον Καλάθη να σημειώνει ακόμα ένα double-double(14 πόντοι και 11 ασίστ, πολύ καλός ήταν και ο Τόμας που έδωσε λύσεις ειδικά στην τελευταία περίοδο πετυχαίνοντας συνολικά 16 πόντους, ενώ ο Παπαγιάννης πρόσθεσε άλλους 13.Από τη Ζαλγκίρις ο Γουόλκοτ είχε 16 πόντους.

Ο  Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε νευρικά στην αναμέτρηση με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις να πάρει τα ηνία του αγώνα και να προηγηθεί με 15-11 στο πεντάλεπτο κάτι που ανάγκασε αμέσως τον Πιτίνο να καλέσει ταιμ αουτ προκειμένου να ηρεμήσει τους παίκτες του. Η συνέχεια ήταν όμως ακόμα πιο δύσκολη για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ καθώς η Ζαλγκίρις χάρις σε συνεχόμενα καλάθια από τους Λεντέι, Ρίβερς και Λεκαβίτσιους προηγήθηκε αρχικά με +10(21-11) και εν συνεχεία με +13(24-13) με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 27-18 υπέρ της.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πίεσε έβγαλε αντίδραση, είχε ενέργεια με τον Νίκ Καλάθη να οδηγεί τους πρωταθλητές προς την ανατροπή η οποία όμως δεν ήρε καθώς η Ζαλγκίρις είχε πάντα απαντήσεις και διατηρούσε το προβάδισμα(32-40 στο 15ο λεπτό). Ένα σερί 5-0 του Παναθηναϊκού πήγε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της(40-41). Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου η Ζαλγκίρις ήταν πιο ψύχραιμη με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια με +3 υπέρ της(49-46).

Η τρίτη περίοδος  ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει με τρίποντο του Φριντέτ(49-49) και τη Ζαλγκίρις να απαντάει με συνεχόμενα καλάθια του Ρίβερς(53-57). Ο Ράις με τρίποντο μείωσε στον πόντο(56-57), ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα του(61-59). Ο Λεντέι με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 61-61, ενώ στην επόμενη επίθεση ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με τρίποντο του Παπαπέτρου προηγήθηκεκαι πάλι με 64-61. Η Ζαλγκίρις με τον Γουόλκοτ ισοφάρισε σε 64-64με τον Νίκ Καλάθη με κλέψιμο να δίνει και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του με 66-64. Στα τελευταία 2 λεπτά της περιόδου ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατάφερε και πήρε διαφορά +5(71-66) σκορ που σφράγισε τα 30 λεπτά της αναμέτρησης.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προηγήθηκε με 78-70 δείχνοντας ότι είχε αρχίσει να βρίσκει ρυθμό. Η άμυνα των πρωταθλητών ήταν ο μοχλός που ξεκλείδωσε την επιθετική μηχανή με το σκόρ να πηγαίνει για πάρει διαφορά με +10(82-72 στο 35΄) κάτι που ανάγκασε αμέσως τον Γιασικέβιτσιους να πάρει ταιμ αουτ. Ένα γρήγορο 0-4 από τη Ζαλγκίρις ήταν ο λόγος που ο Πιτίνο κάλεσε τάιμ αουτ προκειμένου να ανακόψει το ρυθμό που πήγε να επιβάλει η Ζαλγκίρις στο παρκέ. Ο Τόμας με 2/2 τρίποντα έδωσε προβάδισμα με 11 πόντους(89-78). Η Ζαλγκίρις πίεσε στο τέλος και αν και μείωσε στο καλάθι εντούτις δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να επικρατεί τελικά με 96-94.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 46-49, 71-66, 96-94.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 16 (8 ριμπ.), Ράις 20 (6 ασίστ), Παπαγιάννης 13, Ράουτινς, Παπαπέτρου 10, Βουγιούκας, Τζόνσον 6, Φριντέτ 11, Καλάθης 14 (11 ασίστ), Γουάιλι 2, Μήτογλου 2, Μπέντιλ 2

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 16 (7 ασίστ), Ρίβερς 13, Λεκαβίτσιους 16, Χέιζ 9, Γιανκούνας 2, Μιλάκνις 7, Γκέμπεν, Γιοκουμπάιτις, ΛεΝτέι 10, Λαντέιλ 11 (7 ριμπ.), Λουκοσιούνας, Ουλάνοβας 10